Industria 2010
2010. május 7-én a Budapesti Vállalkozásfejlesztési Központ (BVK), a Budapest Innopolisz Fejlesztési Pólus Program (BIFP) koordinátora „Budapest Innopolisz Fejlesztési Pólus: Vállalkozások és a klaszterek – kutatás, fejlesztés, innováció és finanszírozás” címmel szakmai fórumot rendezett az INDUSTRIA 2010 Szakkiállításon.
A Fórumon, amely az „Európai KKV Hét 2010” regisztrált rendezvénye, a Budapest Innopolisz Fejlesztési Pólus Program eddig elért eredményeinek és az Európai Unió jelen klaszteresedési irányainak ismertetésére került sor. A résztvevők tájékoztatást kaptak továbbá a BVK integrált KKV finanszírozási termékeiről is.
A BVK szakmai koordinációs tevékenységével elérte, hogy a budapesti klaszterek a 25 K+F+I projektjükre (összesen 22 milliárd forint teljes projektköltség) 10,5 milliárd forint támogatási összeget hívtak, illetve hívnak le 2009. és 2011. között.
A klaszterek Európai Uniós pályázatokon is elindultak. Tagvállalataik száma 205, amelyből 164 KKV, arányuk eléri a 80%-ot!
A BVK az INNOREG Közép-magyarországi Regionális Innovációs Ügynökség tagjaként bevonta a pólus programot a regionális innovációs tengelybe, ezzel is növeli a vállalati innovációs programok kialakításának támogatását, finanszírozását a régióban. A vállalkozói finanszírozási konstrukciók a klaszterek K+F+I fejlesztéseihez, ezek export támogatásához addicionális forrásteremtést tesznek lehetővé.
Bulla Zsófia a MEDI tematikus pólus képviseletében (Semmelweis Egyetem) bemutatta a Budapest MediPólus klaszter megalakulását, stratégiáját, tevékenységeit és nemzetközi projektjeit. Az EU FP7 keretében benyújtott NEURO-RESCUE pályázatban a vezető európai szakmai szereplők mellett a Budapest MediPólus klaszter és a BVK a magyar partnerek.
Dr. Záray Gyula professzor, az ÖKO tematikus pólus vezetője (ELTE) előadásában a szennyvíztisztítási technológiák fejlesztésében kialakult trendeket ismertette (élőgépes technológiák, a klímaváltozással együtt járó vízgazdálkodás és a kistelepülések egyedi szennyvíztisztítóinak kialakítása). A környezetipari projekteket Budapesten az akkreditált Szennyvíz-technológiai Innovációs Klaszter koordinálja.
François-Xavier LEVEL, az Europa InterCluster elnöke, az európai klaszterfejlődést ösztönző szervezet működését részletezte. Ezt követően, a kidolgozás alatt álló Európai Klaszter Együttműködési „Fehér Könyv” (White Paper) koncepcióját és alapelveit ismertette.
Katona Ágnes, hitelezési igazgató tájékoztatást adott a BVK finanszírozási tanácsadásban részesített innovatív vállalkozásainak projektjeiről, amelyek közül egy, a CAD/CAM fogtechnikai fejlesztés megtekinthető volt a kiállításon, a BVK „A” pavilon 308 E1 standján. A BVK által kidolgozott integrált vállalkozásfejlesztési szolgáltatás keretében olyan forrásmix került kialakításra, amely a vissza nem térítendő támogatásokkal együtt is igénybe vehető a fejlesztési cél megvalósítása érdekében. A BVK által előkészített hitelek forrásgazdája az MFB Zrt., amely a Garantiqa Hitelgarancia Zrt.-vel együttműködve folyósítja a hiteleket.