DK: El a kezekkel Göncz Árpádtól!
A DK azt várja, hogy Gulyás Gergely kérjen bocsánatot a demokratikus közélet szereplőitől és mindenkitől, aki részt vett a rendszerváltozásban.A Demokratikus Koalíció bocsánatkérésre szólította fel Gulyás Gergelyt, miután a fideszes politikus azt mondta, Göncz Árpád egykori köztársasági elnököt és az Alkotmánybíróságot is felelősség terheli azért, hogy a rendszerváltozás után nem lépett életbe az igazságtételi törvény.
„El a kezekkel Göncz Árpádtól!” – fogalmazott az ellenzéki párt szóvivője, aki a DK nevében azt várja, hogy az Országgyűlés alelnöke kérjen bocsánatot a demokratikus közélet szereplőitől, az Alkotmánybíróság tagjaitól és mindenkitől, aki részt vett a rendszerváltozásban.
Gréczy Zsolt szerdai, budapesti sajtótájékoztatóján felhívta a figyelmet arra, hogy az úgynevezett Zétényi-Takács-féle igazságtételi törvényt 1991-ben fogadta el az Országgyűlés, miközben arra a Fidesz frakciója egységesen nemmel szavazott. Göncz Árpád ezután államfőként előzetes normakontrollt kért az Alkotmánybíróságtól, az Ab pedig megsemmisítette a törvényt, a döntést előadó alkotmánybíró Sólyom László volt – emelte ki.
A politikus szerint a mostani eset legfontosabb tanulsága, hogy Gulyás Gergely, aki „Göncz Árpádnak a cipőjét nem pucolhatná meg”, „szájára vette 1956 hősét” és a rendszerváltozás szimbolikus alakját. A DK azt üzeni Gulyás Gergelynek, hogy a „fiatal, nyikhaj beszéd” nem menti fel a történelmi ismeretek hiánya alól – jelentette ki Gréczy Zsolt.
Gulyás Gergely egy, a témában rendezett budapesti konferencián kedden beszélt arról, hogy Göncz Árpád akkori köztársasági elnöknek és az Alkotmánybíróságnak (Ab) „negatív értelemben vett súlyos történelmi felelőssége”, hogy az 1989-90-es rendszerváltás után nem léphetett hatályba az igazságtételi törvény.
Az Országgyűlés törvényalkotási bizottságának elnöke emellett azt mondta, hogy az akkori köztársasági elnök és az Ab között érdemes különbséget tenni, hiszen – mint fogalmazott – míg az „Alkotmánybíróság ettől a rossz döntéstől eltekintve a demokratikus rendszerváltozás folyamatában összességében pozitív szerepet játszott, addig Göncz Árpádról ez sem mondható el”.
MTI