Bemutatták a Halassy Olivérről készült filmet
Bemutatták az amputált lábú Halassy Olivérről készült dokumentumfilmet.Bemutatták csütörtökön a kétszeres olimpiai bajnok, amputált lábú úszó és vízilabdázó Halassy Olivérről készült dokumentumfilmet.
A vetítés előtti sajtótájékoztatón Czinke Gyula, „A csodafedezet – Vitéz Halassy Olivér” című alkotás társrendezője azt mondta: „ezzel a filmmel emléket szerettünk volna állítani hazánk egyik legnagyobb sportegyéniségének”.
„Halassy Olivér emberfeletti teljesítménnyel olyan rekordokat döntött meg, amelyet a mai élversenyzők is megirigyelnének” – jelentette ki Czinke Gyula, aki szerint a filmnek az az üzenete a mai fiatal generáció számára, hogy a saját céljainkat sose adjuk fel, hanem ugorjuk át az akadályokat úgy, ahogyan annak idején Halassy Olivér tette.
„Ő ugyanis kitartásával és akaraterejével legyőzte saját testi akadályait és elérte céljait” – hangsúlyozta a társrendező.
Szabó László, a Magyar Paralimpiai Bizottság (MPB) elnöke kiemelte, hogy „Halassyt tekinthetnénk Magyarország első parasportolójának, bár ő sem így élte meg az életét, hanem teljes sportolónak tartotta magát, és ez épek között versenyzett”. Az MPB elnöke emlékeztetett arra, hogy 48 évvel ezelőtt a mozgásgátoltak sportolását támogató első magyarországi sportegyesületet is Halassy Olivérről nevezték el.
„Ezzel a filmmel megnyílik az út az olyan nagyszerű sportolók bemutatása előtt, akik az életből adódó nehézségeiket legyőzve érték el sikereiket” – jelentette ki Szabó László, aki szerint a magyar parasport origóként tekint Halassyra, mert nemcsak egy kiváló sportoló, hanem egy nagyszerű magyar ember is volt.
Benedek Tibor háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázó arra hívta fel a figyelmet, hogy abban a korszakban, amikor Halassy játszott, a magyar vízilabda válogatott majdnem 11 éven át veretlen tudott maradni.
„Fantasztikus korszak volt ez, fantasztikus egyéniségekkel és erős csapatszellemmel, és ez az eredményekben is megmutatkozott” – jegyezte meg Benedek.
A szintén háromszoros ötkarikás győztes Kiss Gergely, a dokumentumfilm producere és gyártásvezetője hangsúlyozta, hogy Halassyt azért nevezték csodafedezetnek, mert a medencében Jolly Joker volt, aki ha kellett, gólt lőtt, de ha arra volt szükség, embert is tudott fogni. Hozzátette: bár a csapattagok között voltak nézet-, származásbeli és vallási különbségek, a vízben azonban ezeket félre tudták tenni.
A legendás sportoló lánya, Halassy Ilona megkönnyezte a bemutatót, amelyet a nézők tapssal fogadtak.
Czinke Gyula az MTI kérdésére elmondta, hogy a Green Screen által készített, s a Médiatanács által támogatott dokumentumfilmet május közepétől több alkalommal is bemutatja a Hír TV, júniusban néhány budapesti moziban, valamint vidéki megyeszékhelyen lehet megtekinteni, majd szeptembertől sportegyesületekkel és sportszervezettekkel együttműködve is terveznek vetítéseket.
A csütörtöki premieren részt vett többek között Schmitt Pál, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság magyar tagja, Kárpáti György háromszoros olimpiai aranyérmes vízilabdázó, valamint a sportág és a magyar sport számos neves egyénisége.
MTI