Fotó: MTI (archív, szerk.)
Hirdetés

Az MSZP-Párbeszéd szerint a Fidesz 2009-ben, amikor utoljára volt EP-választási programja, még Európa-párti erő volt, ma azonban már Európa-ellenes. Ujhelyi István, az MSZP EP-képviselője Budapesten, a Bálna előtt – ahol a Fidesz rendezvényét tartották, de még azt megelőzően – sajtótájékoztatón idézett a nagyobbik kormánypárt 2009-es programjából.

Az ellenzéki politikus ismertette: abban szerepelt a többi között az, hogy az EU-nak biztosítani kell olyan eszközöket, amelyekkel tagjait az alapelvek betartására késztetheti, és ehhez akár az államok szuverenitását csorbító felhatalmazást is meg kell adni.

Az EP-képviselő szerint a május 26-i EP-választáson az MSZP és a Párbeszéd azt a kérdést teszi fel Magyarország polgárainak: Európa vagy Orbánisztán.

Tordai Bence, a Párbeszéd országgyűlési képviselőjének értékelése szerint amikor Orbán Viktor a nemzeti szuverenitásról beszél, akkor arra gondol, hogy valamely európai politika, például az uniós ügyészség létrehozása veszélyezteti a Fidesz hatalmi érdekeit.

Szerinte a miniszterelnök a migrációról és a bevándorlásról azért fog beszélni, hogy leplezze a kivándorlás problémáját.

„A migránskaraván az egy fideszes politikai termék” – hangoztatta. Bírálta Trócsányi László igazságügyi miniszter, a Fidesz listavezetőjének tevékenységét is, mivel szerinte a miniszter ügyvédi irodája olyan ügyekben képviseli a magyar államot, amelyek szembemennek a magyar polgárok érdekeivel.

A miniszterelnök által elmondottakat Jakab Péter, a Jobbik szóvivője úgy kommentálta: aki három év alatt a KSH adatai szerint 86 ezer migránst enged be Magyarországra, köztük tízezrével vendégmunkásokat és kötvényeseket, aki az Európai Parlament tiltakozása ellenére befogadja a jogerősen elítélt macedón miniszterelnököt, aki rendszeresen megvétózza az illegális migráció megállítását célzó nemzetközi egyezményeket, sőt, maga kezdeményezte 2015-ben a migránsokat elosztó világkvóta bevezetését, jobb, ha csendben marad.

Szavai szerint az Orbán Viktor vezette Fidesz „Európa legnagyobb bevándorlásszervező alakulata”, amely Magyarországon valóságos népességcserét hajt végre: a magyarokat elüldözik, a helyükre pedig tömegével hoznak be gazdasági bevándorlókat az unión kívüli országokból.

Május 26-án a magyaroknak el kell dönteniük, hogy nyugati béreket vagy keleti vendégmunkásokat akarnak-e a szülőföldjükön – emelte ki.

Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció (DK) elnöke Facebook-posztban reagált Orbán Viktor beszédére; egyebek mellett azt írta: Magyarországnak „együgyű” kormányfője van, aki a világ és Európa gondjaiból csak a menekültek jelentette kihívást látja. Szerinte aki csak ezt látja, elárulja hazáját, mert a magyar emberek gondjai, „a csapnivaló oktatás, a válságban lévő egészségügy, a drámai elvándorlás” nem oldhatók meg sem brüsszelezéssel, sem sorosozással, sem „a mára nem létező” menekültválság rémének felfestésével.

Toroczkai László, a Mi Hazánk Mozgalom elnöke közleményben reagált, kiemelve: pártja a migráció minden formáját ellenzi. Úgy folytatta: Orbán Viktor azonban nem beszélt arról, harcolni kell azért is, hogy Brüsszel támogassa az Európai Unióhoz később csatlakozott tagállamokban a bérek felzárkóztatását a nyugati tagállamokéhoz. Hozzátette: a miniszterelnök arról sem beszélt, hogy a valóban súlyos demográfiai problémát Magyarországon súlyosbítja a „magyar-cigány együttélés” problémája is.

Orbán Viktor hétpontos programot hirdetett a bevándorlás megállításáért a Fidesz EP-választási programját ismertető rendezvényén. A program szerint a migráció kezelését el kell venni a brüsszeli bürokratáktól és vissza kell adni a nemzeti kormányoknak. Javasolta továbbá, hogy egyetlen ország se legyen kötelezhető migránsok befogadására akarata ellenére, és senkit ne engedjenek be Európába érvényes igazolvány, dokumentumok nélkül.

Szorgalmazta azt is, szüntessék meg a migránskártyákat és a migránsvízumot, Brüsszel pedig ne adjon több pénzt Soros György bevándorlást segítő szervezeteinek, ehelyett térítse meg a határvédelem költségeit.

Orbán Viktor végül követelte, hogy Európában senkit ne érhessen hátrányos megkülönböztetés azért, mert kereszténynek vallja magát, és bevándorlást ellenző vezetők álljanak az EU-s intézmények élén.