Eredményes nyomásgyakorlás
Az Egyesült Államok déli határain augusztusban májushoz képest 56 százalékkal csökkent az illegális migránsok száma – jelentette hétfőn a Fox televízió.A televízió riportja szerint az amerikai határőrök augusztusban mintegy 64 ezer illegális migránst tartóztattak fel a déli határokon, ami a júliusban tapasztaltakhoz képest 22 százalékos, a májusi migránsáradathoz képest 56 százalékos csökkenés. Júliusban ugyanis valamivel több, mint 82 ezer migráns, míg májusban több mint 144 ezer migráns „ostromolta” az Egyesült Államok határait.
Csökkent az amerikai határok felé induló migránskaravánok aránya is. Májusban 48 karavánt szerveztek az Egyesült Államok felé, míg augusztusban csupán hat karaván indult. Jelenleg az amerikai határőrség kevesebb, mint ötezer illegális határátlépőt tart őrizetben.
A Fox elemzése szerint a csökkenést a Trump-kormányzat a közép-amerikai országokra kifejtett nyomásnak és a Mexikóval történt diplomáciai egyeztetésnek tudja be, főképp annak a megegyezésnek, hogy a menedékkérők a kérvényük elbírálását Mexikóban maradva várják meg.
Kevin McAleenan, ügyvezető belbiztonsági miniszter a Fox televíziónak nyilatkozva szintén a nyomásgyakorlás eredményességét hangsúlyozta. Mint fogalmazott: Mexikó hatékony tiltó rendelkezései, valamint az Egyesült Államok és a térség országainak „közös felelősségvállalása” hozta meg az eredményt.
Donald Trump amerikai elnök májusban jelentette be, hogy vámtarifákat vezet be mexikói termékekre, amennyiben a közép-amerikai ország vezetése nem segít Washingtonnak a migrációs válság megoldásában. Trump – a bevezetés határideje előtti napokban – felfüggesztette a büntetővámokat, miután megegyezés született Mexikóval. Mexikóváros megnövelte a Nemzeti Gárda létszámát a határok mentén és beleegyezett abba is, hogy a migránsok a kérelmük elbírálásáig mexikói földön maradjanak. Közben e migránsok közül többeknek tartózkodási és munkavállalási engedélyt is adott.
Hasonlóképpen határőrizetük megerősítéséről született megállapodás az amerikai kormányzat és Honduras, Guatemala és Salvador vezetői között is. Ebből a három országból indul a legtöbb migráns az Egyesült Államokba.