Videó: migránsvédők gyújtják fel Los Angelest, érkezik a Nemzeti Gárda
Los Angeles megyébe vezényli a Nemzeti Gárdát Donald Trump, miután szombaton újabb erőszakos tüntetések törtek ki az Egyesült Államok Bevándorlási és Vámhivatala (ICE) által végrehajtott razziák nyomán – közölte Tom Homan, az amerikai határőrizet megerősítéséért felelős kormánybiztos a Fox News-nak adott interjújában.A rendbontás középpontja a kaliforniai Paramount városa, ahol a hírek szerint az ICE razziát tartott egy Home Depot áruház közelében. Az áruházlánc-óriás építkezéshez, felújításhoz szükséges termékeket forgalmaz, és gyakori, hogy illegális migránsok a közelben keresnek építőipari-kivitelezési munkákat, amit az adózó amerikaiak által ajánlott árnál jóval olcsóbban kínálnak.
A helyszínen kirobbanó tiltakozás hamar erőszakba csapott át, aminek következtében több embert letartóztattak, miután szövetségi ügynökökre támadtak – számolt be Michael W. Banks, az amerikai határőrség vezetője.
A demonstrálók kövekkel, betondarabokkal és egyéb tárgyakkal dobálták meg a szövetségi járműveket. Egy videófelvételen látható, amint az egyik határőrségi autó szélvédőjét szétverik, és az egyik ügynök véres kézzel száll ki a járműből. Banks hangsúlyozta: „A szövetségi ügynökeink elleni bármiféle támadás elfogadhatatlan. Az elkövetők letartóztatásra és szövetségi vádemelésre számíthatnak”.
Donald Trump: „A szövetségi kormány megoldja, ha a helyiek nem tudják”
Donald Trump elnök a Truth Social közösségi oldalon élesen bírálta Kalifornia állam és Los Angeles városvezetésének tétlenségét: „Ha Gavin Newscum (sic!) kormányzó és Karen Bass polgármester nem tudják elvégezni a dolgukat – márpedig mindenki láthatja, hogy nem tudják –, akkor a szövetségi kormány fog közbelépni, és megszünteti a problémát: a ZAVARGÁSOKAT és a FOSZTOGATÁST, úgy, ahogyan azt kell!” – fogalmazott az elnök.
Kaliforniai kormányzó: ”Ez csak olaj a tűzre„
Gavin Newsom kaliforniai kormányzó válaszában megerősítette, hogy a szövetségi kormány valóban kétezer nemzeti gárdistát készül vezényelni az államba, de szerinte ez ”szándékosan provokatív lépés, amely csak tovább fokozza a feszültséget„. Newsom szerint a helyi hatóságok megfelelően képesek kezelni a helyzetet, és jelenleg nincs szükség a Gárda bevetésére; ehelyett megerősítették a Kaliforniai Autópálya-rendőrség jelenlétét a közbiztonság érdekében.
”Nem a mi rendőreink dolga, hogy a szövetségi bevándorlási hivatal végrehajtási akcióiban részt vegyenek„ – tette hozzá a kormányzó. – ”A szövetségi kormány káoszt szít, hogy ürügyet teremtsen a beavatkozásra. Ez nem egy civilizált országra jellemző viselkedés„.
Fokozódó feszültség
A tüntetések hátterében az ICE napok óta zajló, intenzív, az illegális bevándorlás elleni műveletei állnak. A Belbiztonsági Minisztérium szerint csak Los Angelesben 118 illegális migránst tartóztattak le, köztük öt bandatagot és több, már korábban elítélt bűnözőt, köztük gyermekbántalmazókat, drogkereskedőket és erőszakos bűncselekményekért elítélteket. Országos szinten a héten kétezer embert vettek őrizetbe hasonló razziák során.
A paramounti incidens alig egy nappal azután történt, hogy több mint ezer tüntető vette körül az ICE egyik szövetségi épületét Los Angelesben, ahol ügynököket támadtak meg, járművek kerekeit szúrták ki, és középületeket rongáltak meg.
Támadások a jobboldali sajtó ellen
A FOX LA riportere, Matthew Seedorff videóban mutatta meg, hogyan rongálták meg a csatorna egyik vadonatúj szolgálati járművét: betört ablakok, kiszúrt gumik, szétfeszített ajtók. A kocsira fehér festékkel azt írták: ”F*** ICE„. A járműből személyes tárgyakat is elloptak.
A Biden-féle határpolitika kritikája
J.D. Vance alelnök a határon kialakult válságot inváziónak nevezte, és kifogásolta, hogy ”idegen nemzetek zászlóit lengető, jogtalanul az országban tartózkodó személyek„ támadhatnak rá a törvényeket betartató szövetségi ügynökökre.
Kristi Noem, a Belbiztonsági Minisztérium vezetője pedig egyértelművé tette: ”Nem fogják tudni megfékezni vagy lassítani munkánkat. Az ICE továbbra is végrehajtja a törvényeket, és aki egy rendvédelmi dolgozóra kezet emel, annak a törvény szigorával kell szembenéznie„.
FBI: azonosítják és elfogják az elkövetőket
Dan Bongino, az FBI helyettes igazgatója arról számolt be, hogy már zajlik az elkövetők azonosítása, különösen egy sisakos támadóé, aki a videófelvételeken jól láthatóan megdobálta a rendőrségi járműveket. ”Jobban teszi, ha önként feladja magát – csak idő kérdése, és megtaláljuk„ – írta Bongino az X közösségi oldalon.
Tom Homan, az amerikai határőrizet megerősítéséért felelős kormánybiztos a Fox News The Big Weekend Show című műsorában jelezte: a hatóságok fokozzák jelenlétüket, és ”mozgósítanak„ a zavargások visszaszorítása érdekében.
”Ez az egész arról szól, hogy érvényt szerezzünk a törvénynek. Nem fogunk elnézést kérni azért, hogy tesszük a dolgunkat„ – jelentette ki Homan.
