Egy eredetileg a csontritkulás (oszteoporózis) kezelésére kifejlesztett gyógyszer alkalmazásával sikerült növekedésre késztetniük páciensektől vett hajtüszőket laboratóriumi körülmények között brit kutatóknak.

Fotó: shutterstock.com, illusztráció

A Manchesteri Egyetem szakemberei szerint a szer egyik összetevője arra a fehérjére hat, amely megfékezi a hajnövekedést és ezáltal szerepet játszik a kopaszodásban – írta a BBC News.

A projektet vezető Nathan Hawkshaw szerint a módszer „igazi megoldást jelenthet a hajhullással küzdő emberek számára”.

A kopaszodás kezelésére jelenleg két gyógyszer áll rendelkezésre: a minoxidil (férfiak és nők számára egyaránt), valamint a finaszterid (kizárólag férfiak számára). Mindkét szer mellékhatásokkal jár és nem is mindig elég hatékony, ezért a páciensek gyakran inkább a hajbeültetés mellett döntenek.

A PLOS Biology című folyóiratban publikált tanulmány készítői laboratóriumi körülmények között végeztek teszteket több mint negyven olyan férfi pácienstől származó hajtüszőmintákon, akik hajbeültetésen estek át.

Hawkshaw szerint klinikai vizsgálatokra lesz szükség annak megállapításához, hogy a kezelés hatékonyan és biztonságosan alkalmazható-e embereknél.

A Brit Bőrgyógyászok Egyesületének szóvivője „rendkívül érdekesnek” nevezte a tanulmányt. Mint fogalmazott: „a hajhullás gyakori rendellenesség, amely jelentősen károsíthatja a lelki egészséget, egyebek között az önbecsülés és az önbizalom rombolásával”.

„A hajhullással küzdő emberek számára egy-egy kezelés teljes siker, de akár teljes kudarc is lehet. Nincs olyan módszer, amely mindenkinél egyformán hatékony” – jegyezte meg a szóvivő, hozzátéve, hogy éppen ezért minden egyes új lehetséges gyógymód esélyt ad az embereknek arra, hogy megtalálják a számukra leghatékonyabb kezelést.

MTI