Újabb olasz vizsgálatok az NGO-k tagjai ellen
Újabb vizsgálatot indított az NGO-k tagjai ellen az olasz ügyészség.A német Jugend Rettet, a francia Orvosok határok nélkül (MSF) és a brit Save the Children nem kormányzati szervezetek (NGO) több önkéntesével és az e szervezetekhez tartozó hajók legénységével szemben indított vizsgálatot a szicíliai Trapani ügyészsége a földközi-tengeri mentési műveletek körülményeinek tisztázására.
Fotó: MTI, archív, illusztráció
Trapani ügyészsége az NGO-mentőhajók legénysége tagjait és a hajók fedélzetén tartózkodó önkénteseket hivatalos úton értesítette a vizsgálat elindításáról. Huszonnégy személyről van szó, köztük olasz, német, spanyol, holland és más nemzetiségűek is vannak.
A vizsgálat többek között a Jugend Rettet szervezet Juventa nevű hajóján mentést végzőket és a legénységet érinti: a hajót Trapani ügyészsége 2017 augusztusában lefoglalta, és azóta is a szicíliai város kikötőjében áll. Ezenkívül az MSF működtette Dignity One és Bourbon Argos nevű hajók, valamint a Save the Children üzemeltette Vos Prudence hajó legénységének tagjaival szemben is vizsgálatot folytatnak.
Az ügyészség a hajók műszaki berendezéseinek, a fedélzeten található telefonoknak és számítógépeknek a teljes körű ellenőrzését rendelte el, akárcsak a legénység telefonhívásainak és az általuk készült felvételeknek a vizsgálatát. Az NGO-knak tehát rendelkezésre kell bocsátaniuk a hajókat, az érintett személyeknek pedig együtt kell működniük Trapani ügyészségével minden birtokukban levő adat, fotó és telefoneszköz átadásával.
Azokról az NGO-hajókról van szó, amelyek 2015 és 2017 között több alkalommal siettek a líbiai partokról induló migránscsoportok segítségére, felvették őket fedélzetükre, és a csoportokat az olaszországi partokra szállították. A szicíliai Catania és Trapani ügyészsége 2015-től vizsgálta az NGO-mentőhajók és az embercsempészek közötti közvetlen kapcsolattartás körülményeit. Ügyészségi források hangsúlyozták, hogy az NGO-k mentési szándékát nem vonják kétségbe, a vizsgálat arra keres választ, hogy az adott hajók legénységének tagjai milyen körülmények között végezték a líbiai vizeken zajlott műveleteket.
A Vos Hestia hajót 2017 októberében a szicíliai Catania kikötőjében feltartóztatták és átvizsgálták.
Az MSF közleményben hangsúlyozta, hogy kész együttműködni az olasz hatóságokkal. A szervezet leszögezte, hogy munkáját a törvények tiszteletben tartásával végzi emberéletek mentésére, nem pedig az embercsempészek „gyűlöletes munkájának” segítésére.