Z. Kárpát Dániel: Attól tartunk, visszafordíthatatlan folyamatok indulnak el
A kapcsolati erőszakról, a gyermekvédelemről, és a devizahitelesekről is szó volt az interpellációk során hétfőn az Országgyűlésben.
Jobbik: mikor várható a devizahiteles igazságtétel?
Z. Kárpát Dániel (Jobbik) azt mondta, az Európai Unió bírósága kimondta, hogy a devizahiteles szerződések érvénytelenek, a kormány azonban adós maradt arról, hogy a parlamentben vitatkozzon a kérdésről.
Hétfő délelőtt a Jobbik behozott egy, „a teljeskörű megoldásra, igazságtételre” alkalmas javaslatot, azonban a Fidesz-KDNP a bizottsági vitában nem vett részt, és az ellenzékből is csak egy képviselő volt jelen – tette hozzá.
Azt látják, hogy a kormány nem akar tárgyalni a megoldási csomagról, ezért azt kérdezte, hogy mi a kormány terve a devizahitelesekkel, és miért nem állítják le a devizahiteles ügyekben a kilakoltatásokat.
Répássy Róbert, az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára emlékeztetett: az uniós bírósági döntést követően a Kúria hozott egy jogegységi határozatot az európai bíróság ítéletének értelmezéséről. Eszerint elsődlegesen a bírói jogalkalmazói gyakorlatot kell felülvizsgálni, jogalkotási hiányosságot nem állapítottak meg.
Arra is rámutatott, már nem több tízezer, hanem néhány száz jogvitáról van szó, és a forintosítás utáni végrehajtások közül nem választhatók szét, hogy melyek kizárólag devizahiteles ügyek. Így mindenféle kilakoltatás-végrehajtás leállítása a jogos követelésekhez való hozzáférést is lehetetlenné tenné – jelezte.
Az interpelláló nem fogadta el a választ.
