A korábbi bevándorlókat nem bánják, az újakat igen
Pozitív hatásúnak értékeli Ausztria fejlődésére nézve az osztrákok nagy része a korábbi bevándorlási hullámokat.Pozitív hatásúnak értékeli Ausztria fejlődésére nézve az osztrákok nagy része a korábbi bevándorlási hullámokat, vagyis a szomszédos, volt kommunista országokból menekülőket, az egykori Jugoszlávia területéről érkezőket és a török vendégmunkásokat, szemben a legutóbbi migrációs hullámmal, amelyben főleg közel-keleti és afrikai bevándorlók érkeztek, és kevesen tartják pozitívnak – derült ki egy szerdán közzétett felmérésből.
Fotó: MTI (archív, illusztráció)
Az 500 résztvevővel készült internetes közvélemény-kutatás eredményei szerint a válaszadók 53 százaléka úgy vélte, hogy segítették az ország fejlődését a volt Jugoszláviából érkező bevándorlók. Csak hét százalék gondolta úgy, hogy ennek hátrányos következményei lettek.
A szomszédos, volt kommunista országokból menekülők hatását 39 százalék hasznosnak ítélte meg, kilenc százalék viszont negatívnak látta. A török vendégmunkások hatását ugyan 22 százalék hátrányosnak tartotta, a válaszadók jelentős hányada – 37 százaléka – mégis pozitívan értékelte.
Negatív érzést a megkérdezettek elenyésző aránya – csak három százalék – fogalmazott meg az 1945 után visszatelepült zsidók érkezésével kapcsolatban, 47 százalék pedig pozitív értékelést adott.
A jelenlegi migrációs hullámmal azonban – a felmérés szerint – fordult a kocka: a közel-keleti bevándorlók érkezését csak tíz százalék tartotta előnyösnek, az afrikai származásúak esetében pedig mindössze hét százalék. A negatív értékelések kerültek egyértelműen többségbe, 40, illetve 44 százalékkal.