Őslakos nők tucatjai perelnek Kanadában
Csoportos pert indítottak őslakos nők tucatjai Kanadában az őket akaratuk ellenére sterilizáló orvosok ellen.Csoportos pert indítottak őslakos nők tucatjai Kanadában az őket akaratuk ellenére sterilizáló orvosok ellen – jelentették hírügynökségek pénteken, bírósági forrásokra hivatkozva.
Fotó: ShutterStock.com (illusztráció)
Alisa Lombard, a csoportos pereket vezető ügyvéd ENSZ Emberi Jogi Főbiztosi Hivatalának (OHCHR) genfi központjában azt mondta, a Kanada nyugati részén fekvő Saskatchewan tartományból már több mint 90 nő fordult bírósághoz az ügyben.
Egyelőre nincs pontos adat, összesen hány nőt kényszersterilizáltak a tartomány kórházaiban és Kanada más részein – mondta nyilatkozatában Alex Neve, az Amnesty International nemzetközi jogvédő szervezet kanadai irodájának a vezetője, akit az OHCHR tanúként hallgatott meg.
Alex Neve úgy vélte, a műtétekben, amelyek 1930-tól legalább 2017-ig folytak, szerepet játszhatott az a vélekedés, amely szerint az őslakos nők „képtelenek az anyaságból eredő feladatok ellátására”.
„Ez pedig a még ma is mélyen gyökeredző rasszizmus és a gyarmatosító beidegződés következménye” – szögezte le Neve, aki felszólította továbbá a kanadai kormányt, hogy az ügyek kivizsgálására független szakértőt, lehetőleg őslakos nőt jelöljön ki.
„A nemzetközi jog a kényszersterilizálást a kínzás egy formájának tekinti” – fűzte hozzá Neve.
Alisa Lombard szerint a bírósági per 2019-ben várható, kártérítési igényként pedig 7 millió kanadai dollárt (több mint másfélmilliárd forint) jelöltek meg személyenként.
A bennszülöttek a csaknem 37 milliós Kanada lakosságának körülbelül 5 százalékát alkotják, nagy részük szegénységben él.