Gyurcsány és a hazafias kötelesség
A lázadás hazafias kötelesség azok számára, akik torkig vannak a rendszerrel - jelentette ki a Demokratikus Koalíció elnöke.A lázadás hazafias kötelesség azok számára, akik torkig vannak a rendszerrel – jelentette ki a Demokratikus Koalíció elnöke évértékelő beszédében szombaton, Budapesten.
Fotó: MTI (archív, illusztráció, szerk.)
Gyurcsány Ferenc beszédében úgy fogalmazott: aki magyar hazafiként akar élni, annak ebben a világban lázadnia kell. Helyesen lázadt az a bíró, aki nem volt hajlandó elítélni a hajléktalanokat, és helyesen lázadnak azok az orvosok és nővérek, akik otthagyják az „iszonyatos állapotban” lévő Honvédkórházat, és inkább kiállnak a nyilvánosság elé – hangoztatta.
Lázad az a tanár is, aki, amikor a hatalom Ady Endrébe törli a lábát nap mint nap, azt idézi a költőtől, hogy „aki tudatosan hazudik, az galád, aki ismert hazugságot elhisz, az meg hülye” – fűzte hozzá.
A pártelnök leszögezte: az egyéni lázadás akkor lesz sikeres, ha összekapcsolódik, ha a közösség maga is lázad. Az ősz reményt hozott, Magyarország elkezdett ellenállni, talán lázadni is – idézte fel.
Gyurcsány Ferenc szerint nem lehet tudni, hogy ez a folyamat hová fog vezetni, de nem tehetnek mást a hatalommal szemben. Bármennyire is nehéz időnként mindazokkal közösséget vállalni, aki a hatalommal szemben állnak, mégis ez a kötelesség – emelte ki.
A pártelnök hozzátette: nem gondolta volna, hogy a „rabszolgatörvény” elleni tüntetések előbb a parlamenti, majd az azon kívüli ellenzéket is össze tudják kovácsolni.
Elismerte, igazuk van azoknak, akik arról beszélnek, hogy „bonyolult a múltja” a most összefogni igyekvő pártoknak. „Kevésbé érdekel az út, mint a cél!” – jelentette ki erről. Úgy fogalmazott, nem kívánja senkitől, hogy szeplőtlenül érkezzen ebbe a küzdelembe, céljuk ugyanis egy európai, demokratikus és polgári Magyarország létrejötte. Ennek megvalósulása után pedig az ezért közösen küzdők demokratikus körülmények közötti vitában tisztázhatják nézetkülönbségeiket.
A DK vezetője ezt azzal vetette össze, hogy jelenleg „autokratákkal, diktatúraépítőkkel és hazafiatlan gazemberekkel” állnak szemben.
Gyurcsány Ferenc elmondta, szurkolt az Audi gyárában sztrájkoló dolgozóknak, és szurkol a Magyar Tudományos Akadémiának, ahogyan korábban a CEU-nak is szurkolt. Ugyanis aki bezár egy egyetemet, az lakatot tesz a holnapra, Orbánék pedig bezártak egy egyetemet – jelentette ki.
Képviselni kellene a gyermekeink, unokák érdekeit is, mert az a kormány, amelyik elhazudja a jelent és elcsalja a jövőt, az elárulja a népét – érvelt. Az Orbán-kormány politikai értelemben lehet, hogy sikeres, de történelmi értelemben „gyalázatos” és bukásra van ítélve – hangsúlyozta.
Megfogalmazása szerint Orbán Viktor nem a menekültek ellen, hanem azok érkezéséért harcol. A kormányfő azért küzd, hogy az emberek féljenek, mert a félelem egyben tart egy közösséget, attól függetlenül, hogy az a közösség vereségre van ítélve – jelentette ki.
Hozzátette: aki nem hajlandó aláírni a menekültkérdés rendezéséről szóló nemzetközi megállapodásokat, az azt szeretné, hogy a probléma fennmaradjon, mert azt gondolja, hogy a probléma fenntartása az ő hatalmát szolgálja. Orbán Viktor a „félelem legnagyobb mestere ma Magyarországon”, és aki nem megy vele szembe, az a jövőt rombolja – húzta alá, hangsúlyozva: a DK a jövőt szeretné építeni.
A volt kormányfő a májusi EP-választás történelmi tétjének nevezte, hogy egy Emmanuel Macron francia elnök és Angela Merkel német kancellár politikája fémjelezte erős, az állampolgárai érdekében közösen fellépni tudó Európa jön-e létre, vagy pedig egy a saját lakosságát ijesztgető, bezárkózó kontinens, amit Matteo Salvini olasz belügyminiszter és Orbán Viktor magyar kormányfő képvisel. Gyurcsány Ferenc szerint az utóbbi lehetőség megvalósulása esetén a tagállamok előbb-utóbb egymásnak esnének, előbb kereskedelmi, majd egyéb háborúkat robbantva ki.
A Merjünk hazafiak lenni! című évértékelő beszédet egy fővárosi szállodában tartották.