Az USA ismét támogatja a rohingja menekülteket
További segélyt nyújt az Egyesült Államok a Bangladesbe menekült több mint 700 ezer rohingjának.További 45,5 millió dollárt nyújt humanitárius segélyekre az Egyesült Államok a Bangladesbe menekült több mint 700 ezer mianmari muszlim rohingjának – jelentette be az amerikai nagykövetség a bangladesi fővárosban, Dakkában.
Fotó: shutterstock.com
A pénzt az idei évre, az ENSZ Világélelmezési Programjának nyújtja Washington. A rohingjáknak szánt amerikai támogatás a vasárnap felajánlott összeggel 105 millió dollárra emelkedett. Az Egyesült Államok a mianmari rohingja menekültek legnagyobb támogatója. 2017 augusztusa óta 450 millió dollárt költött a Bangladesbe menekült rohingják és az őket befogadó közösségek támogatására – közölte a dakkai amerikai nagykövetség.
A közlemény szerint Washington elkötelezett a rohingja-válság érintettjeinek megsegítésében, és hálás Bangladesnek azért, hogy megnyitotta határait a sokat szenvedett rohingják előtt.
A bangladesi kormány csütörtökön jelentette be, hogy nem fogad be több menekültet. Egyúttal azt követelte a nemzetközi közösségtől, gyakoroljon nagyobb nyomást Mianmarra annak érdekében, hogy megteremtsék a megfelelő körülményeket a rohingják hazatéréséhez.
A mianmari hadsereg 2017 augusztusában nagyszabású műveletet indított a muszlim kisebbséggel szemben a délkelet-ázsiai ország dél-nyugati Arakán államában, miután rohingja fegyveres felkelők mianmari katonai állásokat támadtak meg. Az utóbbi 18 hónapban mintegy 738 ezer rohingja menekült Bangladesbe a mianmari fegyveres erők elől.
Az ENSZ, az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és számos más állam etnikai tisztogatásnak minősítette a rohingják elleni katonai fellépést. Mianmar tagadta a vádakat.
Sahidul Hak bangladesi külügyi államtitkár az ENSZ Biztonsági Tanácsában azzal vádolta Mianmart, hogy akadályozza a tárgyalásokat a menekültek visszatéréséről. Mint kifejtette, egyetlen rohingja sem vállalkozik önként a visszatérésre Arakán államba, ahol hiányoznak az ezt elősegítő körülmények.
Mianmar azt állítja, hogy január óta kész visszafogadni a menekülteket. A rohingják garanciákat akarnak biztonságukra, továbbá azt akarják elérni, hogy visszatérésük előtt ismerjék el őket mianmari állampolgároknak.