„A nyitottság és a nagylelkűség a békés társadalom záloga”
Rómába látogatva Ferenc pápa méltatta a város több évszázados hagyatékát a társadalmi integráció területén.Ferenc pápa kedden elhagyta a Vatikánvárost, hogy felkeresse az olasz fővárost. A pápa látogatást tett a római városházán, ahol egyebek között tisztelettel adózott az ókori városnak, amely sok évszázados fennállása idején „képes volt a különböző emberek integrálására”.
Fotó: MTI/AP/Andrew Medichini
Ferenc pápát Róma főpolgármestere, Virginia Raggi fogadta a Capitolium-dombon lévő városházánál. A katolikus egyház vezetője arról beszélt: „Róma több mint 2800 éves története során képes volt arra, hogy szívesen fogadja és integrálni tudja a különböző népeket és a világ minden tájáról érkező embereket anélkül, hogy megalázta vagy elnyomta volna saját jellemvonásaikat vagy identitásukat”.
A pápa hozzátette: Rómának a hidak városának kellene lennie, nem pedig a falakénak. A városnak nem lenne szabad tartania a nyitottságtól és a nagylelkűségtől, mivel ezek a tulajdonságok egy „békés társadalmat” segítenek elő, amely minden ember számára új fejlődési lehetőségeket tud kínálni.
A városházán tett látogatását követően a pápa külön üdvözölte a Capitolium-dombon összegyűlt embereket.
A Szentszék Róma városával együttműködve a szegények és a hátrányos helyzetűek megsegítésén fáradozik.
Beszédében Ferenc pápa arra is figyelmeztetett, hogy nem szabad hagyni Róma leromlását. Az elmúlt időszakban ugyanis az olasz fővárosban nehézségek merültek fel a tömegközlekedésben és a szemétszállításban, és komoly problémát jelentenek az utakban lévő kátyúk is.
Virginia Raggi hivatalba lépése óta ráadásul a helyzet tovább romlott, ezért a főpolgármester népszerűsége csökkenni kezdett. Raggi a kormányzó Öt Csillag Mozgalom (M5S) támogatásával, 2016-ban lett Róma főpolgármestere.
Ferenc a negyedik pápa, aki hivatalosan felkereste a római városvezetést. Elsőként 1966-ban VI. Pál pápa látogatott el a Capitolium-dombon lévő városházára, majd 1998-ban II. János Pál pápa, ezt követően pedig 2009-ben XVI. Benedek pápa.