Kaczynski: Lengyelországnak harcolnia kell
Amennyiben Lengyelország vissza akarja szerezni nagy európai nemzet státuszát, harcolnia kell történelmi igazságáért - jelentette ki a lengyel kormánypárt elnöke a szmolenszki légi katasztrófa kilencedik évfordulóján, szerda este rendezett varsói központi megemlékezésen.A lengyel politikai, katonai és szellemi elit 96 képviselője, köztük Lech Kaczynski és felesége, Maria életét követelő katasztrófa áldozatairól szerdán Lengyelország-szerte megemlékeztek. A központi rendezvényeket – a varsói székesegyházban bemutatott szentmisét, majd a belvároson az államfői palotáig átvonuló, több ezer fős emlékmenetet – este tartották meg a lengyel politikai vezetők, köztük Andrzej Duda államfő részvételével.
Az évfordulóról Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő kérésére Brüsszelben, a Brexitről rendezett rendkívüli európai uniós csúcstalálkozón is megemlékeztek egy perces csenddel.
Jaroslaw Kaczynski a varsói emlékmenet végén mondott beszédében felidézte, hogy 2010. április 10-én a lengyel elnöki gép a katyni vérengzés 70. évfordulója alkalmából rendezett megemlékezésre tartott.
Ez az út nemcsak a katyni évfordulóval függött össze, hanem az igazsághoz való jog visszaszerzését szolgáló „misszió” is volt – mondta, majd hozzátette: a történelmi igazságért ma is harcolni kell.
Arra hívta fel a lengyeleket, hogy őrizzék meg emlékezetükben a szmolenszki tragédiát, az elhunytakat. „Bár sok mindenben különböztek, abban a pillanatban egy, nemzetünk számára oly fontos cél miatt egyesültek” – fogalmazott, utalva arra, hogy a repülőgépen különféle politikai nézeteket valló személyek, több párt tagjai utaztak.
Kaczynski szerint még sokat kell tenni, hogy a lengyel társadalom összefogjon, „legyen tudatában erejének, jelentőségének, érezze, hogy igazságosság hatja át”.
Andrzej Duda felszólalásában azt kívánta, hogy a szmolenszki tragédia „borzalmas fájdalmából” erő is támadjon az olyan Lengyelország megépítéséhez, amelyről elődje, Lech Kaczynski álmodott.
Az oroszországi Szmolenszknél történt légi katasztrófa körülményei máig tisztázatlanok, a műszaki okok vizsgálatát végző orosz és lengyel hatóságok 2011-ben egymástól eltérő részeredményekre jutottak, mindkét fél azonban lényegében emberi tévedésekre vezette vissza a történteket.
A jelenlegi lengyel kormány által létrehozott bizottság 2016-ban új, még le nem zárt vizsgálatot indított. Ennek során arra jutottak, hogy a gépen – ismeretlen eredetű – robbanás történt. A testület kedden ügyészségi eljárást kezdeményezett a 2010-2011-ben működő lengyel vizsgálóbizottság ellen, a többi között a gyanúval, hogy bizonyítékokat hamisított.
Tavaly az Európa Tanács határozatot fogadott el, amely arra szólítja fel Moszkvát, hogy a lezuhant repülőgép roncsát szolgáltassa vissza Varsónak. Lengyelország az utóbbi években többször hiába kérte az eredeti feketedobozok és a géproncs visszaadását Oroszországtól. Moszkva ezt a hivatalosan még mindig folyamatban lévő oroszországi bűnügyi vizsgálat lezárásától tette függővé.