Egyre több migránst hoznak az embercsempészek
A brit határőrség feltartóztatott szombaton nyolc csónakot, amelyben összesen 74 ember, köztük gyermekek próbálták meg átszelni a La Manche-csatornát, hogy eljussanak Nagy-Britanniába - erősítette meg a kormány.További két csónakot még a francia hatóságok állítottak meg.
A meleg, napos időben lezajlott akciók növelték azokat az aggodalmakat, hogy a javuló időjárás arra ösztönzi majd az embercsempészeket, hogy még több migránst próbáljanak meg átjuttatni Franciaországból az Egyesült Királyságba.
A brit hatóságok közlése szerint az ügyben bűnügyi vizsgálatot indítottak, de az elfogott migránsok nemzetiségének megállapítása még folyamatban van.
A parti őrség tisztségviselői szerint az illegális bevándorlókat Nagy-Britannia délkeleti részén, a Dover kikötőjétől Winchelsea Beachig húzódó mintegy 80 kilométeres partszakasz különböző részein fogták el.
A történtekre reagálva Sajid Javid brit belügyminiszter kijelentette, együtt fognak működni a francia határőrizeti szervekkel annak érdekében, hogy megakadályozzák a La Manche-csatornán át zajló embercsempészet bővülését.
„Azok, akik ezt a veszélyes utazást választják, a világ egyik legforgalmasabb hajózási útvonalának átszelésével, súlyos veszélynek teszik ki magukat, és én továbbra is minden tőlem telhetőt meg fogok tenni a megállításuk érdekében” – szögezte le szombat este kiadott nyilatkozatában a brit belügyminiszter. Hozzátette: továbbra is arra törekszenek majd, hogy mindenkit visszaküldjenek, aki illegálisan lép be az Egyesült Királyság területére.
A brit hatóságok májusban 140 migránst gyűjtöttek be a La Manche-csatornán, a legtöbbet tavaly december óta.
Charlie Elphicke, Dover megye konzervatív parlamenti képviselője szombaton kijelentette, hogy „rekord számú csónakról van szó egyetlen nap alatt”. „Ezt a válságot már karácsonyra meg kellett volna oldani, ehelyett a számok tovább növekednek” – írta a Twitteren, a belügyminisztérium határozottabb fellépését szorgalmazva.
A La Manche-csatornát kis csónakokban átszelő migránsokról szóló jelentések kényes politikai témának számítanak Londonban, még akkor is, ha az országba érkező illegális bevándorlók száma tekintetében Nagy-Britannia messze elmarad az olyan európai uniós tagállamoktól, mint Spanyolország, Olaszország vagy Görögország.
A Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM) adatai szerint idén eddig több mint 21 300 Európába igyekvő migráns kelt át a Földközi-tengeren, és közülük legalább 519-en vesztek oda a veszélyes úton.