Már elérhetők a lakástámogatási tájékoztatók
Már elérhető a Pénzügyminisztérium honlapján a lakáscélú állami támogatásokról szóló összes tájékoztató, amelyek a családvédelmi akcióterv keretében júliusban életbe lépett legújabb, kedvező változásokat is tartalmazzák – közölte a PM kedden az MTI-vel.A közlemény szerint a tájékoztatókban kitérnek a július 1-jén hatályba lépett falusi családi otthonteremtési kedvezmény (csok) minden részletére. A legalább háromgyermekes családok akár 10 millió forint vissza nem térítendő támogatást kaphatnak a vásárlással egybekötött bővítés, illetve korszerűsítés esetén. Meglévő lakás bővítésekor, illetve korszerűsítésekor is jár a kedvezmény, amelynek összege éppúgy, mint a vásárlásnál, a gyermekek számától függ. Egygyermekes családoknak 300 ezer forint, kétgyermekeseknek 1,3 millió forint, a legalább három gyermeket nevelőknek 5 millió forint támogatás jár.
Számos könnyítést hoztak a júliusi változások: bővült az új lakás fogalma, a szakértői vélemény alapján felhasználható a már meglévő építményalap is.
A beruházótól vásárolt építés alatt lévő új lakás esetében igényelt kamattámogatott kölcsön teljes összege a használatbavételi engedély előtt is folyósítható. Ebben az esetben a kamattámogatási időszak csak a használatbavételi engedély bemutatását követően kezdődik.
Korábbi gyermekvállalás nem teljesítése esetén is köthető újabb gyermekvállalást tartalmazó támogatási szerződés, ennek egyetlen feltétele van: a támogatott két szülő egyike más személy kell, hogy legyen, mint a korábbi támogatási szerződésben szereplő két fél – tették hozzá.
Kiemelték, hogy nemcsak a 35 millió forintos vételár korlát szűnt meg a használt lakások vásárlásakor, hanem a támogatás igénylését megelőző öt éven belüli értékesített lakóingatlanból származó bevételre vonatkozó visszaforgatási kötelezettség is a használt lakás vásárlásához és meglévő lakás bővítéséhez igényelt támogatások esetén.
A lakástámogatással érintett ingatlan székhelyként történő bejelentési szabályai is megtalálhatóak a tárca honlapján, az Otthonteremtés fül alatt.
Amennyiben a csok-ot igénylő az érintett ingatlant később egyéni vállalkozása, vagy a többségi tulajdonában álló gazdasági társaság székhelyeként be kívánja jegyeztetni, akkor az erről szóló nyilatkozatát a csok igénylése során – a támogatási kérelemben – teheti meg, ennek következményeként a csok csekély összegű támogatássá minősül. A korábban igénybe vett támogatás esetén is érvényesülhet a kedvező szabályozás, amennyiben december 31-ig a székhely bejelentésére vonatkozó nyilatkozatot a támogatott személy megteszi a hitelintézet felé – írta a PM.