Fotó: MTI/KKM/Burger Zsolt
Hirdetés

Történelmi jelentőségű helyzet állt elő Magyarország energiaellátásában, soha nem volt még olyan, hogy Magyarország összes gáztárolója tele legyen. Most itt tartunk, 6,3 milliárd köbméternyi gáz betározása történt meg – mondta a miniszter, miután megbeszélést folytatott Jelena Burmisztrovával, a Gazprom vezérigazgató-helyettesével, aki az exportot is felügyeli a vállalatnál.

Soha ilyen biztos és soha ilyen biztonságos nem volt Magyarország gázellátása. Ráadásul most az MVM és a magyar állam pénzt is tud ezzel keresni, mivel a Gazprom 950 millió köbméternyi gázt tárol Magyarországon a további déli és nyugati irányú szállításokhoz – tette hozzá Szijjártó Péter.

„Megállapodás született arról, hogy meg tudjuk kezdeni az érdemi tárgyalásokat a 2020-2021-es gázellátásról is. Ma már abban a helyzetben vagyunk, hogy körülbelül másfél évre tudunk tervezni” – hangoztatta Szijjártó Péter.

A miniszter elmondta, hogy a bolgár hatóságok aláírták azt a kivitelezési engedélyt, amelynek révén megvalósulhat az orosz gáz Magyarországra szállítása Bulgárián és Szerbián keresztül.

„Amennyiben a bolgároktól a következő hetekben megkapjuk a gázminőségre vonatkozó garanciát, akkor október 31-én kiírjuk azt a kapacitáslekötési eljárást, amely a szerb-magyar határátmenetre fog vonatkozni 2021-től. Ez éves szinten 10 milliárd köbméter gáz beszállítását teszi majd lehetővé Szerbia irányából Magyarország felé” – tette hozzá.

„Jó hír, hogy a paksi atomerőmű-bővítés műszaki tervét el tudtuk fogadni. Ez egy fontos mérföldkő a felkészülés során. Most már meghaladta a háromszázat a megkapott engedélyek száma, amelyek között olyan fontos engedély is van, mint a környezetvédelmi engedély” – mondta a miniszter az Alekszej Lihacsovval, a Roszatom vezérigazgatójával folytatott tárgyalásáról.

A felvonulási épületek közül az első háromhoz megvan az építési engedély. Közülük az elsőt, a fővállalkozó irodaházát el is kezdték építeni – tette hozzá.

A menetrend szerint, jól halad a 300 ezer oldalas létesítési engedély kidolgozása, amelyet jövő nyáron kell majd benyújtani az engedélyező hatósághoz – közölte a politikus.

„A nukleáris energia fontos Magyarország versenyképessége környezetvédelmi vállalásainak szempontjából” – mondta Szijjártó Péter.

A politikus a Russian Energy Week elnevezésű fórum apropóján utazott az orosz fővárosba, ahol kedden részt vett egy atomenergetikai kerekasztal-beszélgetésen.