Fotó: MTI (archív)
Hirdetés

Toró T. Tibor elmondta: az évfordulós rendezvénysorozattal két célt tűztek ki. Egyfelől közelebb szeretnék hozni az eseményeket azokhoz, akik 1989 után születtek, és nincsenek személyes élményeik a kommunista diktatúráról és a ’89-es változásokról, másfelől szeretnének meghonosítani egy sajátos erdélyi magyar emlékezetpolitikai diskurzust a temesvári eseményekről. Toró kijelentette: utóbbira egy normális társadalomban nem lenne szükség, de harminc éve jelentős erők szövetkeznek azért, hogy elvitassák Tőkés László forradalmi szikra szerepét, negatív fényben állítsák be az egykori temesvári lelkipásztort, sőt erkölcsi és politikai karaktergyilkosságok sorozatát kövessék el ellene.

„A mi szerepünk, hogy helyretegyük a dolgokat. A rendezvényeink ezt célozzák” – jelentette ki Toró T. Tibor, aki az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) ügyvezető elnöki tisztségét is betölti.

Amint részletezte: a december 12-től 16-ig tartó rendezvénysorozat nyitó és záró eseményeinek helyszíne a belvárosi református templom lesz, ahol csütörtökön, december 12-én egyházi szimpóziumot tartanak. Vasárnap Tőkés László volt királyhágómelléki és Erdélyi Géza volt felvidéki püspök tartja az évfordulós istentiszteletet, hétfőn este pedig Bordos László Zsolt fényjátékát vetítik az épületre.

Az évfordulón az Európai Emlékezet és Lelkiismeret Platform társszervezésében tartanak nemzetközi konferenciát Az út a szabadság felé címen, amelyre Temesvárra várják többek között Janez Jansát, Szlovénia rendszerváltó miniszterelnökét és Lord David Altont, a brit felsőház tagját.

December 14-én, szombaton a Duna Művészegyüttes erre az alkalomra készített előadását tekintheti meg a közönség egy gálaest keretében.

December 15-én, vasárnap délután felavatják a Makovecz Imre tervei alapján immár húsz éve épülő Új Ezredév Református Központ főépületét. Az ünnepi istentiszteletet követően a Muzsikás együttes lép fel a templomban.

Amint Toró T. Tibor fogalmazott, a református központ lesz az 1989-es forradalmi események igazi emlékműve, mely abban különbözik a hagyományos emlékművektől, hogy nemcsak a múltról, hanem a jövőről is szól. A főszervező szerint az Új Ezredév Református Központ a temesvári reformátusok mellett Temesvár magyarságának és egész Temesvárnak is találkozóhelye lesz.