Barlangterápia
Folyamatosan zajlanak a próbaterápiák az Aggteleki Nemzeti Park területén található Baradla-barlangban, ahol közös magyar–szlovák uniós turisztikai fejlesztés keretében gyógyterápiás termeket alakítottak ki természetvédelmi és egészségügyi szakemberek légúti betegeknek. A már zajló tesztüzem eredményei biztatóak, a tényleges gyógykúrák jövőre kezdődhetnek.Lenyűgözően impozáns a Baradla-barlang aggteleki, ősidők óta nyitott természetes bejáratának ötvenméteres magasságba emelkedő sziklafala. A világörökség részét képező, közel 30 kilométer hosszú Baradla–Domica-barlangrendszer nagyobb része hazánkban található, öt kilométeres szakasza Szlovákiába nyúlik át. A cseppkőbarlang nemcsak Magyarország, hanem egyben a térség egyik legkiemelkedőbb – legrégebben kutatott, legismertebb és képződményekben leggazdagabb – természeti kincse, kivételes mikroklímával.
A −3 fokos külső hőmérséklet után a sziklaüregbe lépve kellemes-lazító érzés szembesülni a +10 fokos enyhe klímával, amit a magas páratartalom tesz még különlegesebbé. Könnyedén haladunk a kivilágított, betonjárdával és lépcsőkkel kiépített szakaszokon. Miközben szemünk a félhomályhoz szokik, az Aggteleki Nemzeti Park (ANP) osztályvezetőjével, Bacsó Zsolttal arról beszélgetünk, hogy a 96-98 százalékos páratartalom miatt a barlang levegője szinte teljesen por- és pollenmentes, ezért a légzőszervi betegek számára bizonyítottan gyógyító hatású. Ezt a lég- és az élénk vízáramlások is befolyásolják. A járatokban sétálva az allergiások akár tünetmentessé is válhatnak, míg az asztmatikus páciensek gyakran arról számolnak be, hogy egy-egy hosszabb túra után csökkenteni tudják gyógyszeradagjukat.
A bejárattól pár száz méterre levő terápiás termek felé közeledve lépteinket a mészkőfalakról lehulló csapadékvízcseppek ritmikus zenéje kíséri. A felszínről beszivárgó csapadék összefüggő vízfolyásokká és barlangi tavakká duzzad, felszínükön mint természet alkotta tükörben megkettőződnek a mennyezet cseppkövei, amelyek az évmilliók során titokzatos formákat öltöttek. A különböző járatok elnevezése a látogatók fantáziáját dicséri. A Teknősbéka-teremben például fehér, vörös, zöld és szürke színben játszó, szószéket, fácánt és rétisast utánzó cseppkövek sorakoznak. A barlang túraútvonalait évente százezer ember látogatja, a kiváló akusztikájú, káprázatos hangversenyteremben ezer fő befogadására alkalmas koncerteket rendeznek, de nem ritkák az esküvők, sőt a barlangi futóversenyek sem.
Megérkezünk a turistaútvonalaktól elkülönülő Róka-ágba, ami a két, összesen harminc ember befogadására alkalmas gyógyterápiás teremnek ad otthont. Közel száz méterrel vagyunk a talajszint alatt. Az ágyakon az Aggtelektől 40 kilométerre fekvő edelényi Koch Róbert Kórház és Rendelőintézet légúti betegei pihennek, akik Almási Barnabásné fizioterápiás szakasszisztens tájékoztatása szerint a kórházban minden reggel állapotfelmérő vizsgálaton vesznek részt, de a háromórás barlangi terápia része a séta és a gyógytorna-foglalkozás is. A szakember örömmel újságolja, hogy a betegek állapota és fizikai állóképessége pár nap alatt is látványosan javult. A mostani háromhetes próbaterápiát, amelynek célja az infrastruktúra tesztje és rendszerbe állítása, tavaszi és nyári követi majd, és az eredmények összegzése után várható az országos tisztifőorvos végső minősítése.
Az 1,6 millió euró összköltségből megvalósuló projekt részeként a szlovák oldalon szintén gyógybarlangot építenek ki.
Aggteleken a szolgáltatás a tervek szerint államilag támogatott lesz, de önköltséges formában külföldi vendégek is igénybe vehetik majd, előreláthatóan 2021-től.
Az ANP szakembereinek van már tapasztalatuk a terápia terén, hiszen egy évtizeddel korábban a jósvafői bejárathoz közelebb levő Béke-barlangban is zajlott ilyen jellegű tevékenység. A természetvédők a közeljövőben ott is szeretnék újraindítani a kezeléseket.
A fejlesztésektől az egészségturizmus fellendülése mellett a helyi szállásadás és vendéglátás élénkítését is várják.