Fotó: ShutterStock.com/Joe Tabacca
Hirdetés

Az elnök elismerte ugyan annak lehetőségét, hogy a vírus akár jelentős mértékben is elterjedhet az országban, de hozzáfűzte rögtön, hogy „semmi sem elkerülhetetlen”. Mint fogalmazott: „a társadalom minden rétegének fel kell készülnie rá”.

Trump bejelentette, hogy Mike Pence alelnököt bízta meg a járvány visszaszorításával kapcsolatos intézkedések összehangolásával. Hangsúlyozta, hogy az alelnök korábban, Indiana állam kormányzójaként komoly tapasztalatokra tett szert a hasonló helyzetek kezelésében.

A bejelentésnél jelen lévő Pence felidézte a 2014-es esztendőt, amikor Indianában a koronavírus egy másik fajtája, a MERS (közel-keleti légúti koronavírus) által előidézett járvánnyal kellett megküzdeni.

Beszédében Trump azzal vádolta meg Nancy Pelosit, a képviselőház demokrata párti elnökét, hogy politikai haszonszerzés céljából „megpróbál pánikot kelteni” a kór miatt. Pelosi ugyanis korábbi közleményében „közegészségügyi válságnak” nevezve a helyzetet, bírálta és „nem elégségesnek” minősítette a Fehér Ház ezzel kapcsolatos intézkedéseit, köztük azt is, hogy a kormányzat 2,5 milliárd dollárt kért a kongresszustól a vírus elleni küzdelemre.

„Nem ért hozzá, egyszerűen csak politikai tőkét akar kovácsolni, pedig ezt az ügyet nem lenne szabad átpolitizálni” – hangoztatta Trump a házelnökről.

Az elnök bizakodónak mondta magát azt illetően, hogy a kormányzat képes kordában tartani a koronavírust.

„Nagyon is készen állunk, hogy megtegyünk bármilyen szükséges lépést” – fogalmazott. Majd hozzáfűzte: a kutatók „nagy lendülettel fejlesztik” a vírus elleni oltóanyagot, és ez szerinte „nagyon gyorsan” el is készül majd. A betegséggel szembeni küzdelem példájaként idézte a Baltimore-ban lévő Johns Hopkins Egyetem kórházát, amely az Egyesült Államok egyik legfelkészültebb intézménye a vírusfertőzéses betegségek kezelésére.

A Trump sajtótájékoztatója előtti órákban jelentették be az egészségügyi hatóságok, hogy Kaliforniában újabb megbetegedést diagnosztizáltak. A páciens egyáltalán nem járt külföldön. Vele 15 főre emelkedett a betegséggel kezeltek száma.

Az Egyesült Államokban jelenleg több mint ötven beteget tartanak karanténban, ellenőrizendő, hogy megfertőződtek-e a vírussal. Sokan közülük a Diamond Princess nevű üdülőhajón betegedtek meg, és az amerikai kormányzat charterjárattal szállította haza őket.

Washington és Szöul átmeneti időre felfüggeszti a közös kiképzéseket – jelentette be szerdán este a Pentagon (amerikai védelmi minisztérium) azt követően, hogy Szöulban dél-koreai és amerikai katonai vezetők közös közleményt adtak ki a döntésről.
Dél-Korea helyi idő szerint csütörtök reggel közölte, hogy az országban több mint ezerötszáz embert kezelnek az új típusú koronavírus okozta tüdőgyulladással. A héten a Dél-Koreában állomásozó amerikai haderő egyik 23 éves katonáját is karanténba helyezték a betegség gyanúja miatt.
A dél-koreai vezérkari főnök szóvivője szerint a helyzet súlyosságára tekintettel Dél-Korea vetette fel a szokásos közös kiképzés felfüggesztését, és Robert Abrams, a dél-koreai amerikai csapatok főparancsnoka elfogadta a javaslatot.
A hét elején, hétfőn tartott közös washingtoni sajtótájékoztatóján Mark Esper amerikai védelmi miniszter és dél-koreai kollégája, Dzsong Kjong Du már bejelentette: a koronavírus fertőzésének veszélye miatt fontolóra veszik a közös kiképzések csökkentését. Esper elmondta azt is, hogy az akkor még csak csökkenteni tervezett közös hadgyakorlat részleteit Robert Abrams tábornok egyezteti dél-koreai kollégájával.
Az amerikai védelmi miniszter mindazonáltal hétfőn leszögezte: mindentől függetlenül, mindkét ország „készen áll, hogy az esetleges fenyegetésekkel együttes erővel nézzen szembe”.