Forrás: youtube.com/M1 Híradó (képernyőfotó)
Hirdetés

Müller Cecília közölte: továbbra is egyértelmű cél a járvány terjedésének lassítása, és ehhez feltétlenül szükséges a teljes lakosság együttműködése.

A tisztifőorvos ismét azt kérte az idősektől, hogy maradjanak otthon, mert az ő legfőbb védelmüket az szolgálja, ha nem találkoznak másokkal. Ezzel kapcsolatban hangsúlyozta, a számukra a vásárlásra szabott 9-12 óra közötti időkorlát „egy utolsó lehetőség”, ha más egyéb segítség nem áll rendelkezésükre ehhez. Az idősek segítője elsősorban a család legyen, majd az önkormányzatok – tette hozzá.

Jelezte, a kijárási korlátozás nem a szabályok „lazítását” jelenti, hanem éppen ellenkezőleg, egy további szükséges intézkedés a járvány lassítására.

Az otthoni munkavégzéssel kapcsolatban kitért arra, hogy a lakásban is elengedhetetlen a személyes higiéné betartása: a gyakori kézmosás, a helyiségek tisztán tartása, a mindennapi használati tárgyak fertőtlenítése, különös tekintettel a számítógép klaviatúrájára. Ezen kívül törekedni kell az egészséges táplálkozásra és a heti háromszori testmozgásra.

Müller Cecília elmondta, az egyéni sportolási lehetőség megengedett, de kerülni kell a családi összejöveteleket. Kérdésre válaszolva jelezte: az Ausztriába munkavállalás céljából ingázók is minden esetben átesnek a határon az egészségügyi ellenőrzésen, és aki tüneteket mutat, annál elrendelik a házi karantént.

Azzal kapcsolatban, hogy Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő sajtóinformációk szerint adatokat kért a Pécsi Tudományegyetemtől, Müller Cecília annyit mondott: a kórházak mindegyike köteles online adatszolgáltatásra, amelyet a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő tart nyilván.

„Minden más adatszolgáltatás felesleges és olykor káros is lehet” – fűzte hozzá.

A vírustesztekkel kapcsolatban a szakember közölte: sokféle van használatban, a legbiztosabb az a laboratóriumi teszt, amelyet Magyarország is használ. Sok fejlesztés van, köztük sok ígéretes – tette hozzá.

Kérdés kapcsán beszélt arról is, hogy a várandósság nem jelent külön kockázati tényezőt a mostani járványban. Ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy a terhesség önmagában is megváltoztatja a szervezet védekezőképességét, az immunrendszer működését, tehát fogékonyabbá teheti a kismamát a fertőzésekre, így a koronavírus-fertőzésre is. Őket is arra kérte, lehetőleg ne menjenek közösségbe, tartsák be a személyes higiénés szabályokat, gyakran és kellő ideig mossanak kezet.

Müller Cecília azt mondta: „sajnálattal hallja”, hogy egyes daganatos betegek ellátása nem történik meg. Közölte, el kell végezni az életmentő beavatkozásokat, műtéteket és azokat, amelyek elmaradása tartós egészségkárosodással járna.

Közölte azt is, hogy vannak olyan egészségügyi dolgozók, akiknél kimutattak a koronavírus-fertőzést.

Magyarországon március 28-ára 343-ra nőtt az azonosított koronavírus-fertőzöttek száma, és meghalt a 11. – idős, krónikus alapbetegségekkel küzdő – beteg.

Fotó: youtube.com/M1 Híradó (képernyőfotó)

Életbe lépett a kijárási korlátozás – jelentette be a koronavírus-fertőzés elleni védekezésért felelős operatív törzs ügyeleti központjának munkatársa a sajtótájékoztatón.

Kiss Róbert alezredes elmondta, a rendőrség segítő, empatikus, lojális módon hívja fel a figyelmet az új szabályokra, és megköszönte a lakosság együttműködését.

Az alezredes közölte, hogy hétfőtől kórházparancsnoki rendszer lesz a kórházakban, hogy gondoskodjanak a feszes, katonai rendben megvalósuló eszközgazdálkodásról.

Szólt arról is, hogy folytatódnak az egészségügyi eszközbeszerzések: szombaton 27 tonna egyéni védőfelszerelés érkezett, és a tervek szerint vasárnap két légi járattal 3 millió 270 ezer egyéni védőfelszerelés, maszk és kesztyű érkezik az országba.

Elmondta azt is, elfogták a napokban egy mentődolgozóra támadó embert, és felhívta a figyelmet arra, hogy a mentők életmentő közfeladatot látnak el, ezért a rendőrség a jövőben is kiemelten fog foglalkozni a hasonló bűncselekményekkel.

Megjegyezte: a Dél-Pesti Centrumkórház dolgozóit inzultáló iráni állampolgárokat már korábban kiutasították az országból, pénteken pedig újabb két embert utasítottak ki.

Megjegyezte: az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság eddig 15 emberrel szemben indított idegenrendészeti eljárást.

Kiss Róbert kitért arra is: a rendőrség az idáig elrendelt 7302 hatósági házi karantént 44 375 esetben ellenőrizte, 163 esetben indított szabálysértési eljárást és 37 esetben szabott ki helyszíni bírságot.

Ismertette: a határokon az éjszaka kialakult torlódások megszűntek, hosszabb várakozásra egyetlen határátkelőnél sem kell számítani.