Franciaországban húszezer alá csökkent a kórházban ápoltak száma
Franciaországban az elmúlt 24 órában 104-gyel 27 529-re emelkedett a koronavírus-járvány halálos áldozatainak száma az előző napi 351 után, a kórházi betegek száma pedig 20 ezer alá süllyedt - közölte a francia egészségügyi minisztérium péntek este.A kórházban ápolt betegek száma az elmúlt 24 órában 602-vel 19 861-re csökkent. Közülük 2203-an vannak lélegeztetőgépen, 96-tal kevesebben, mint csütörtök este, de pénteken még mindig 438 új beteget vettek fel a kórházakba, és 64 súlyos beteg került újonnan lélegeztetőgépre.
Március 1. óta 141 919 fertőzöttet regisztráltak, az elmúlt 24 órában 563 új esetet mutattak ki. A járvány kezdete óta 98 192 fertőzött került kórházba, közülük 60 488-an távoztak gyógyultan.
Miközben a franciák az általános karantén feloldása utáni első hétvégéjükre készülnek, a párizsi önkormányzat októberig meghosszabbította a kilakoltatási tilalmat azokban a szociális lakásokban, amelyeknek bérlői nem tudják kifizetni a bérleti díjat.
A kormány egyébként a kijárási korlátozások március közepi bevezetésekor két hónappal hosszabbította meg a kilakoltatások tilalmát az egész országban, majd a parlament is megnövelte a tilalom időtartamát a július 10-ig meghosszabbított egészségügyi rendkívüli állapot végéig.
„Ez jó dolog, de nem elégséges” – mondta Ian Brossat főpolgármester-helyettes a Le Parisien című napilapban pénteken megjelent interjúban.
„Félő, hogy sok családot nyár közepén akarnak majd kilakoltatni” – tette hozzá.
Március 15. óta a 200 ezer párizsi szociális lakásban élők közül 7500 családdal fordult most először elő, hogy nem volt képes kifizetni a bérleti díjat – jelezte a fővárosi önkormányzat, amely a járványt követő gazdasági és szociális válságról tart megbeszélést Párizsban.
A kijárási korlátozások feloldása utáni első hetet a fővárosi tömegközlekedési vállalat, az RATP „összességében kielégítőnek” ítélte meg. Az emberek betartják a kötelező maszkviselést, de az utasforgalom a megszokott napi 5 milliónak egyelőre alig 17 százaléka. Az RATP a metróforgalom 75 százalékát biztosítja reggel 6 óra és este 10 óra között, miközben a járvány előtt hajnali 2 óráig közlekedtek a szerelvények. A regionális hatóságok szerint a fővárosi agglomerációban az utakon egyelőre alacsony szintű a gépkocsiforgalom, a kerékpározók száma viszont dinamikusan nő.