Fotó: shutterstock.com, archív. Készítette: Thierry Breton ss Alexandros Michailidis
Hirdetés

A biztos az Európai Parlament belső piaci és fogyasztóvédelmi szakbizottságának hétfői videótanácskozásán kiemelte: az uniós rugalmasság az állami támogatások területén nagyon fontos, mivel az országoknak ez jelentős segítség, azonban, tekintettel a tagállamok különböző költségvetési mozgásterére, az EU-nak „harmonizálni kell a forrásokhoz való hozzáférést”.

„A válságra adott válasznak arányosnak kell lennie minden tagországban, különben fennáll az egyensúlyhiány és az EU széttöredezésének kockázata” – hangsúlyozta.

Az áruk és szolgáltatások szabad mozgásával kapcsolatban elmondta: a belső határokon végzett ellenőrzéseket koordinált módon kell megszüntetni, európai megközelítésre van szükség, amint a járványügyi helyzet ezt lehetővé teszi. Az Európai Bizottság biztosa szerint a korlátozó intézkedések megszüntetésével kapcsolatos koordináció hiánya számos veszéllyel járhat, ezek kiküszöbölésére a bizottság egy európai ütemtervet, kilépési stratégiát terjesztett elő.

Korábban írtuk

Tóth Edina a Fidesz európai parlamenti képviselője elengedhetetlenül fontosnak tartja az uniód szintű terveket a gazdaság és társadalom újraindításhoz, minimálisra csökkentve az egészségügyi kockázatot és elkerülve az egységes piac működésének akadályozását. A képviselő hozzászólásában elmondta, hogy „bár az újraindítás időzítése és módszerei tagállamonként eltérőek lesznek, alapvető fontosságú, hogy közös keret álljon rendelkezésre.”

Rámutatott továbbá arra is, hogy uniós koordináció szükséges a megfelelő áruellátottság biztosítása érdekében, mivel a létfontosságú termékek és alapanyagok nem érik el rendeltetési helyüket, vagy jelentős késéssel érkeznek meg Európába, a tagállamok és a nemzetközi partnerek közötti verseny pedig áremelkedéshez vezetett.

A politikus felhívta a figyelmet arra, hogy az Európai Bizottság általános intézkedéseit célzott intézkedésekkel kell felváltani. A határok újranyitását megfelelően kell elrendelni, és figyelembe kell venni a járvány EU-n kívüli terjedését és a vírus újbóli behurcolásának veszélyeit.

„Az átmeneti szakaszban azonban mindenképp fokozni kell az áruk akadálytalan áramlásának fenntartására és az ellátási láncok biztosítására irányuló erőfeszítéseket” – hangsúlyozta a képviselő.