Távozik pártjából Peter Pellegrini volt szlovák kormányfő
Lemondott az ellenzéki Irány – Szociáldemokrácia (Smer-SD) pártban betöltött alelnöki posztjáról Peter Pellegrini volt szlovák kormányfő, és egyben bejelentette távozását a Robert Fico vezette korábbi kormánypártból. Pellegrini ezt a döntését pozsonyi sajtótájékoztatóján jelentette be szerdán.Pellegrini korábban már jelezte távozási szándékát a jelenleg legerősebb ellenzéki pártnak számító Irányból, és a párt alapító elnökét, Robert Ficót is többször távozásra szólította fel a párt éléről. A távozó alelnök, aki korábban még indulni készült a pártelnöki posztért az Irány közelgő tisztújító konferenciáján, szerdai sajtótájékoztatóján nem zárta ki, hogy új pártot alapít.
A TASR szlovák közszolgálati hírügynökség információi szerint Robert Fico a napokban felajánlotta az Irány elnöki posztját Pellegrininek. Ezt az információt a párt szóvivője is megerősítette a hírügynökségnek.
Peter Pellegrini – néhány, a párt felső vezetésében is helyet foglaló társával együtt – az Irányon belül a párt szűkebb támogatottságú, liberális vonalának a képviselője. Két éve tavasszal lett az előző kormány miniszterelnöke, amikor a fiatal tényfeltáró újságíró, Ján Kuciak és barátnője meggyilkolása után kirobbant tüntetéssorozat következményeként Fico távozásra kényszerült kabinetje éléről. Helyi megfigyelők szerint az Irányon belül ezután kezdett felerősödni a liberális vonal hangja. Ez még szembetűnőbb lett, miután a 2006 óta a legerősebb szlovák pártnak számító Irány elveszítette a februári parlamenti választást, amelyen csak 18,2 százaléknyi szavazatot szerzett, mintegy 10 százalékponttal kevesebbet a négy évvel korábbinál.
Bár Fico – a korábbiakhoz hasonlóan – egyelőre nem kommentálta Pellegrini döntését, a párt több vezető személyisége is rosszallóan fogadta, és a pártnak ártó, annak szétverését célzó lépésként értékelte azt. Fico a párton belüli folyamatokkal összefüggésben korábban többször is hangsúlyozta, hogy az Iránynak „új harcosokra van szüksége”, ugyanakkor annak a véleményének is hangot adott, hogy ezeknek nem „teoretikusoknak” és nem „napsugárarcúaknak” kell lenniük. Ezt a pontosan lefordíthatatlan szlengkifejezést leginkább a nagyvárosi fiatal ultraliberálisokra használja a szlovák köznyelv.