Hirdetés
Másfél hónapja várjuk Brüsszel válaszát

Amikor a világgazdaságból csak rossz híreket hallunk, nagyon meg kell becsülnünk, hogy a magyar vállalatok elég bátrak és erősek ahhoz, hogy beruházásokat hajtsanak végre. Nem kérdés, hogy ezen vállalatokat nekünk a lehető leggyorsabban és a legnagyobb mértékben kell támogatni, hiszen a beruházásaikon keresztül garanciát adnak a meglévő magyar munkahelyek megvédésére.Jelenleg az Európai Unió vállalatonként legfeljebb 800 ezer eurós támogatást engedélyez Magyarország számára, ez azonban szerintünk kevés.

Gepostet von Szijjártó Péter am Donnerstag, 18. Juni 2020

Szijjártó Péter azért is kiábrándítónak nevezte a döntésképtelenséget, mivel Brüsszelnek nem uniós forrásokról, hanem csupán a nagyobb költségvetési támogatás lehetőségéről kellene döntenie. A magyar kormány kérése egyszerű, a válságra tekintettel el kell törölni az állami beruházásösztönzés 800 ezer eurós korlátját – tette hozzá. Válság idején – mint fogalmazott – különösen fontos lenne a gyors döntés, hiszen most dől el az új világgazdasági verseny. Aki fejleszteni tud, előnyhöz jut, a magyar kormány ezért a szükséges banki dokumentumok beérkezését követően három munkanapon belül elküldi a versenyképességi támogatást a pályázó cégeknek. Forráshiány miatt egyetlen jelentkező sem esik el a lehetőségtől, a hozzájárulást mindenki megkapja, aki a jogi követelményeknek megfelel – erősítette meg a miniszter.

A világgazdaság hírei csődről és elbocsátásról szólnak, Szijjártó Péter ezért különösen fontosnak nevezte, hogy belföldi vállalatok 377 milliárd forint beruházást vállaltak. A koronavírus elleni védekezés első szakasza lezárult, a magyar egészségügy egy újabb járványhullámra is felkészült, a határok az EU-tagállamok irányába megnyíltak, így most az elővigyázatosság mellett a beruházások ösztönzése a legfontosabb – hangsúlyozta a tárcavezető.

Korábban írtuk

A Külgazdasági és Külügyminisztériumban csütörtökön újabb 3 magyar beruházó vehetett át támogatási okiratot. A Szobi Italgyártó Kft. 474 millió forintot meghaladó befektetése csaknem 237 millió forint hozzájárulásra számíthat költségvetési forrásból.

A cég 2009-ben alakult meg, és 2012 óta termel Szobon, az egykori szörpgyár telephelyén. Nettó árbevétele az utolsó eredménykimutatás szerint 2017-ről 2018-ra 1,6 milliárd forintról 1,9 milliárd forintra nőtt, a külföldi értékesítés pedig megközelítette a 170 millió forintot.

A Szobi Italgyártó tulajdonos-ügyvezetője szerint a kisváros üzeme nem ment volna csődbe a 2008-as válság során, ha az akkori kormány a mostanihoz hasonlóan támogatta volna a magyar cégeket. Sári Tibor közölte, hogy a beruházás keretében új gépeket vásárolnak, és egy új épületet is vesznek Budapesten, hogy megkönnyítsék az áruszállítást a szobi és a nyárlőrinci telephelyükről.

Az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára Szob országgyűlési képviselőjeként (KDNP) méltatta a beruházást. Rétvári Bence hangsúlyozta, hogy a versenyképességi támogatások mindegyike egyenlő esélyekkel várja a pályázókat, így a legkisebb családi vállalkozások is a nagyokhoz hasonlóan kaphatnak állami segítséget. Az országot a mostani válság után sem a nemzetközi kölcsönök, hanem a magyar emberek teljesítménye hozhatja lendületbe – indokolta az állami támogatásokat az államtitkár.

A GLB Alkatrészgyártó és Szerelőipari Vállalkozási Kft. beruházásának értéke meghaladja a 791 millió forintot. A cég 282 millió forintot meghaladó kormányzati hozzájárulásra számíthat. A szegedi vállalat a belföldi megrendelések mellett egyre nagyobb arányban készít ipari alkatrészeket az uniós piacokra, elsősorban német és osztrák megrendelésre. Éves forgalmát 1,36 milliárd forintról 1,65 milliárd forintra, míg a nyereségét 50 millió forintról majdnem 80 millió forintra növelte 2018-ra.

Bogdán Péter ügyvezető igazgató közölte, hogy a támogatásból fejlesztik a telephelyüket, így költséghatékonyabban, és nagyobb mennyiségben termelhetnek. A válságot a cég átvészelte, a munkavállalóit megtartotta, és új lehetőségként tekint a versenyképességi támogatásra – tette hozzá.

A térség országgyűlési képviselője (Fidesz) üdvözölte, hogy a vállalkozás minden lehetőséget kihasznál a válság leküzdésére, és a nemzedékváltást is példamutatóan oldotta meg. B. Nagy László hangsúlyozta, hogy több ezer magyar cégnek kell hasonló megoldást találnia az utódlásra, másképp megszűnés vagy külföldi tulajdonszerzés lehet a jövőjük.

A Pandan Műanyagfeldolgozó és Környezettechnikai Kft. majdnem 129 millió forintos beruházása több mint 51,5 millió forint állami támogatást kap. A szombathelyi vállalkozás környezetvédelmi technológiákat alkot, és műanyag hulladékok felhasználásával készít élelmezési csomagolóanyagokat. Nettó árbevétele 2017-ben 2,15 milliárd forint, 2018-ban 2,6 milliárd forint volt. A külföldi értékesítés ez alatt 764 millió forintról több mint 1 milliárd forintra, az adózott eredmény 12,7 millió forintról majdnem 22 millió forintra nőtt.

Kupi Kálmán tulajdonos-ügyvezető elmondta, hogy a legfontosabb külföldi piacuk Németország, Hollandia és Ausztria, de a skandináv és a délszláv államok számára is termelnek. Az állami támogatással kezdődő beruházás is a kivitel bővítését fogja eredményezni – tette hozzá.

Hende Csaba országgyűlési képviselő (Fidesz) szerint szokatlan, eddig ismeretlen eszközöket is be kell vetni a visszaesés ellensúlyozására. Aki a kanyarban gyorsít, egyenesbe érve előzni fog, és a hátrányból előnyt szerez – fogalmazott a válsághelyzetre utalva.

A versenyképesség-növelő pályázat 169 milliárd forintos támogatási keretére 806 vállalat jelentkezett. Csütörtökig 271 pályázat támogatásáról döntöttek.