Fotó: MTI/AP/Török elnöki sajtóiroda
A török elnöki sajtóiroda által közreadott képen Recep Tayyip Erdogan török elnök a pénteki imán vesz részt az isztambuli Hagia Sophia székesegyházban 2020. július 24-án. A Krisztus utáni hatodik században épített ortodox keresztény bazilikát Erdogan elnöki rendelettel nagymecsetté nyilvánította, és ez az első nagy közös muzulmán ima az előző 86 évben múzeumként mûködő épületben
Hirdetés

„Görögország ismét megmutatta, hogy az iszlám és Törökország ellensége, és mindezt amiatt, hogy a Hagia Sophia megnyílt az imádkozók előtt” – írta egy nyilatkozatban Hami Aksoy, a török külügyminisztérium szóvivője.

Hozzátette: a minisztérium élesen elítéli a görög kormány és parlamenti képviselők szavait, amelyek célja szerinte a közvélemény fellázítása volt, és elítéli azt is, hogy török zászló égettek Szalonikiben.

A görög külügyminisztérium erre nyilatkozattal válaszolt, amely szerint „a nemzetközi közösség megdöbbenve figyeli a mai Törökország nacionalista és vallási tévelygését”.

Ezt megelőzően Kiriákosz Micotákisz görög kormányfő kijelentette, hogy Törökország „bajkeverő”, a korábban múzeumként szolgáló székesegyház mecsetté alakítása „ütközik a 21. századi civilizációval”.

Korábban írtuk

A török szóvivő a nyilatkozatában azzal érvelt, hogy a mecsetté alakítás „a török nemzet akaratának felelt meg”.

Pénteken több ezer hívő – köztük Recep Tayyip Erdogan török elnök – részvételével megtartották az első imát az isztambuli nagymecsetben.