A Népszava szerint Magyarországon szélsőséges milíciák tevékenykednek
„Hazánkban is reneszánszukat élik a milíciák” – hirdeti a Népszava. A baloldali lap brüsszeli szerzője az amerikai German Marshall Fund által megjelentetett friss tanulmányára hivatkozva megállapítja, hogy Magyarországon „a félkatonai szervezetek decentralizáltak, az államtól függetlenül működnek és tagjaik leginkább szélsőséges elemek”.A csoportok összetételéről szólva a lap azt írja: „vannak közöttük keményvonalas neonácik és cigányüldöző polgárőrök egyaránt. Közös bennük, hogy makacsul tartják magukat a meghirdetett céljaikhoz, és megkérdőjelezik az erő használatának állami monopóliumát. Néha közvetlenül az állammal szemben cselekszenek, néha pedig azt állítják, hogy segítenek az államnak, mivel az híján van a megfelelő kapacitásnak.”
A milíciák állítólagos hazai reneszánsza ellenére a Népszava egyetlen szervezetet sem említi meg, írását pedig egy 2007-es, Magyar Gárdáról készült fotóval illusztrálja. Hogy a baloldali napilap nem közöl neveket, aligha véletlen, hiszen az eredeti tanulmány állításainak utánközlése esetén borítékolhatóan vesztes perek sorának nézne elébe.
A hivatkozott dolgozat szerzője, a cseh Matej Kandrík (a Népszava Kundrik néven és szlovákként említi…) a brnói egyetem oktatója. A tanulmány Magyarországra vonatkozó alfejezete a már feloszlatott, rendőrgyilkosság miatt elítélt Györkös István által vezetett Magyar Nemzeti Arcvonalat említi meg, majd kitér a már szintén feloszlatott Magyar Gárdára, illetve Új Magyar Gárdára. Az állampolgárokat ma is rettegésben tartó szervezetekként a Betyársereget, a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalmat és a Légió Hungáriát sorolja fel, Toroczkai Lászlót pedig a Nemzeti Légió nevű „paramilitáris szervezet alapítójaként” nevezi meg.
Ezen csoportok a tanulmány szerint „paramilitáris tevékenységet folytatnak”, ideológiájuk pedig a „neonácizmus, identitarianizmust , konzervatív autoriterség, fehér felsőbbrendűség, antiszemitizmus, cigányellenesség, rasszizmus és irredentizmus” elemeit viseli magán. A tanulmány a fenti csoportokat a Kelet-Ukrajnában működő, fegyveres, háborús tevékenységet szélsőjobboldali milíciákkal említi egy lapon.