Boros Anita kiemelte, hogy szerdán zárul a pilot program települési önkormányzatokat érintő szakasza, ez után kezdődik az ország megtisztítása.

Hirdetés

Hozzátette, hogy az illegális hulladéklerakók ismételt megjelenése ellen egy javaslatcsomagot dolgoztak ki a kormánynak, amelyben az illegális hulladékot lerakókat jelentős mértékben, szigorúan szeretnék szankcionálni, a helyszínen megbírságolni, a legsúlyosabb jogsértő magatartásokat pedig büntetőjogi kategóriává szeretnék minősíteni.

A köztes lépés az, hogy támogatnák a települési gyűjtőpontok rendszerének továbbfejlesztését – mondta.

Boros Anita emlékeztett, hogy a kormány februárban döntött a Klíma- és természetvédelmi akciótervről, amelyben más feladatok megvalósítása mellett az illegális hulladéklerakókat is felszámolják. A program tesztidőszaka két hónappal ezelőtt kezdődött, célja pedig az volt, hogy felmérjék az illegálisan lerakott hulladék mennyiségét, összetételét és jellemzőit.

Korábban írtuk

A tesztidőszakban minden közreműködő szervezet kijelölt egy-két helyszínt, emellett az egyes településkategóriákból is kijelöltek egy-egy települést, ahol megnézték, hogy milyen eszközökre van szükség a hulladékok elszállításához.

A felmérések szerint jellemzően vasutak, folyók, vízfolyások mentén, nemzeti parkokban a turista útvonalak mentén és önkormányzati területeken, takarásban lévő, vagy nehezen megközelíthető helyszíneken helyezik el az illegális hulladékokat.

Kitért arra is, hogy Kapuvár egy mintatelepülés, ahol az illegális hulladéklerakók felszámolása már elkezdődött.

Boros Anita hangsúlyozta, hogy az illegális hulladéklerakók felszámolásához a lakosság segítségére is szükség van. A HulladékRadar elnevezésű mobil alkalmazást eddig mintegy háromezren töltötték le és több mint hatezer bejelentés érkezett az ország területéről.

Gyopáros Alpár, a Modern települések fejlesztéséért felelős kormánybiztos, a térség fideszes országgyűlési képviselője azt emelte ki, hogy emberfeletti feladatot hajt végre a kormány az illegális hulladékok felszámolásával, amelyek rontják az életminőséget.

A kormány komoly figyelmet fordít a vidék életminőség-javítására, amelyből a legkisebb falvaktól kezdve mindenki profitál – utalt a Modern városok és Modern falvak programokra a kormánybiztos.

Hozzátette, hogy Kapuvár év végére bekapcsolódik az országos autópálya-hálózatba a készülő M85-ös gyorsforgalmi úttal, fejlesztik a kórházat, iskolákat és elindul hamarosan a tanuszoda építése.

Hámori György (Fidesz-KDNP), Kapuvár polgármestere elmondta, hogy hét helyszínen mintegy hétszáz köbméter illegális szemetet találtak, amelyek elszállítása már elkezdődött. Az illegális hulladéklerakókat a lakosság segítségével azonosítják be.