Forrás: Johns Hopkins Egyetem, képernyőkép
Hirdetés

A napi halálozások görbéit tanulmányozva fedeztük fel, hogy ahol a tavaszi első hullám kevesebb halálos áldozatot szedett, ott a mostani őszi második hullám lényegesen több áldozatot követel, és megfordítva: ahol a tavaszi első hullám nagyon sok halálos áldozattal járt, ott most lényegesen kevesebben halnak meg.

Úgy tűnik, ez a tendencia nem függ össze azzal, hogy egy adott országban milyen sikeresen védekeznek, mint ahogy azzal sem, hogy egy adott országban hányan fertőződtek és haltak meg. Bár Szlovákiában csak 219-en haltak meg a koronavírus megjelenése óta, most éppen olyan exponenciális görbe mentén emelkedik a halálos áldozatok száma, mint Romániában, ahol március eleje óta már 7153 elhunytnál tartanak. Mindkét ország halálozási görbéjén ugyanaz a tendencia érvényesül a fertőzöttek és az elhunytak számától függetlenül: ha a tavaszi járvány kevés áldozattal járt, akkor az őszi akár ötször annyival. Magyarországon tavasszal az első hullám csúcsán a napi halálos áldozatok száma nem érte el a 20-at (17 volt). Most 70-nél járunk: a különbség négyszeres.

Éppen ellenkező a tendencia az úgynevezett vesztes országoknál. Franciaországban a tavaszi halálozási csúcs 1438 volt, most 547, azaz a harmada. Spanyolországban ugyanez az arány 961 a 279-hez, vagyis az egyharmadnál is kevesebb lett. Az Amerikai Egyesült Államokban 2600 az 1000-hez, Nagy-Britanniában pedig 1224 a 367-hez. Belgiumban 496 a 173-hoz, végül a sokat emlegetett Svédországban 115 a 9-hez!

Nehéz elhinni, hogy a tavasszal látszólag sikertelenül védekező országok most megtanultak nagyszerűen védekezni, míg a tavasszal jól védekező országok mostanra elfelejtettek mindent. Sokféle magyarázat lehetséges, de ez legyen a szakemberek dolga, bár nagy a kísértés, hogy mint a fociról, erről is kifejtsük a magunk véleményét. Ellenállunk a kísértésnek, és csak annyit mondunk, ez a jelenség megérdemli a közfigyelmet. És a szakszerű magyarázatot.

Akit pedig a téma ennél részletesebben is érdekel, annak javasoljuk, tanulmányozza a Johns Hopkins Egyetem világhírű honlapját.

Korábban írtuk