Alapjogokért Központ: a törvénymódosítás után is adott az ellenzéki pártok többes listaállítása
A kedden megszavazott törvénymódosítás után is adott az ellenzéki pártok többes listaállítása. A baloldali pártok az összefogásról már a törvényjavaslat benyújtása előtt döntöttek, tehát a módosítás semmilyen hátrányt nem jelent majd számukra – olvasható az Alapjogokért Központ elemzésében, amelyet kedden közöltek az MTI-vel.Az elemzésben felidézték, az Országgyűlés kedden megszavazta azt a kormány által november 10-én benyújtott törvényjavaslatot, amelynek elsődleges célkitűzése a „törpepártoknak” – vagy ahogy a köznyelv hívja őket, „kamupártoknak” – a hatékonyabb kiszűrése a következő, 2022-es országgyűlési választásoktól kezdődően.
Hozzátették, a minősített többséget igénylő módosítást 134 igen szavazattal, 60 nem ellenében fogadta el a parlament. Ennek alapján a következő választáson az eddigi 27 helyett 71 egyéni jelöltre lesz szükség országos lista állításához, vagyis az új kitétel szerint 2022-től valóban csak az érdemi támogatottsággal rendelkező pártok mérettethetik majd meg magukat.
„A módosítás emellett érdemben nem befolyásolja az ellenzéki pártok listaállítását, köztük a Gyurcsány Ferenc által vezetett baloldalét sem” – olvasható az elemzésben, azzal együtt, két ellenzéki lista esetén 36 olyan egyéni választókerület lenne, ahol nem egy, hanem két jelöltjük indul. „A választási rendszer egyes elemeit érintő módosítás kapcsán megfogalmazott, az ellenzéki összefogás ellehetetlenítéséről szóló kritikák tehát megalapozatlanok” – összegezte az Alapjogokért Központ.
Az elemzésben közölték azt is, a 2014-es és 2018-as országgyűlési választások eltérő képet festettek a „kamupártok” szavazatszerzési sikerességét illetően, emiatt hiba lett volna már hat évvel ezelőtt, ad hoc módon változtatni a választási rendszer egyes elemein. Az Alapjogokért Központ szerint az új szabályozás több garanciát biztosít a kamupárt-jelenség visszaszorítására a korábbinál.
Hozzátették, a törvénytervezet benyújtásának okairól között szerepel az is, hogy eddig mindösszesen két általános választáson vizsgázhatott a 2011-es szabályozás, ráadásul a két választáson tapasztalt kamupárt-jelenség is eltérő képet festett.
„Hiba lett volna már 2014 után elemi változtatásokat javasolni ezen jelenség miatt, mert azok kiszámíthatatlan jogszabályi környezetet teremtettek volna. Ellenben két választás tapasztalatai alapján már lehet felelős és megalapozott javaslatot kidolgozni egy valós problémára” – írták.