Terror és agymosás
A washingtoni Capitoliumnál történt zavargásokra a többieket képletesen letaposva, a szörnyülködésben egymásra licitálva igyekezett reagálni a legtöbb európai vezető és amerikai politikus. Bár az amerikai törvényhozás épülete sok vihart túlélt már – először több mint kétszáz éve kísérelték meg a földig égetni, és történt itt több robbantás és lövöldözés is azóta –, a múlt heti összetűzés volt itt az utóbbi évek legnagyobb visszhangot kiváltó eseménye.Még javában állt a bál az Egyesült Államok fővárosában, amikor Jens Stoltenberg NATO-főtitkár már az elnökválasztás eredményének tiszteletben tartására szólította fel a tüntetőket.
– Úgy gondolom, hogy az amerikai demokrácia intézményei erősek, és remélhetőleg hamarosan minden visszatér a rendes kerékvágásba – nyilatkozta Justin Trudeau kanadai miniszterelnök, míg brit kollégája, Boris Johnson, aki szerint „az Egyesült Államok világszerte a demokráciát jelképezi”, szintén a békés hatalomátadásba vetett reményét fejezte ki. Heiko Maas német külügyminiszter, a jogállamiság rendíthetetlen híve és szakértője a „demokrácia lábbal tiprásával” vádolta a tüntetőket, és a Reichstag lépcsőin elhangzó „uszító szavakról” elmélkedett a Capitoliumban történtek kapcsán.
Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök Joe Biden elnökségétől várja a megváltást, Jean-Yves Le Drian francia külügyminiszter pedig azt nyilatkozta, hogy „az amerikai intézmények elleni erőszakos cselekmények a demokrácia súlyos megsértését jelentik”. Angela Merkel német kancellár személyesen Donald Trumpot tette felelőssé a halálos áldozatokat is követelő zendülésért, mert szerinte az elnök a választás óta folyamatosan hergelte híveit az eredmény megkérdőjelezésével.
Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő, aki bár Donald Trump leköszönő elnök egyik legszorosabb szövetségese és személyes barátja, gyalázatosnak titulálta a washingtoni eseményeket, a lengyel államfői hivatal csütörtöki állásfoglalásában pedig ez állt: „Joe Biden megválasztásának hitelesítése az amerikai kongresszusban az amerikai demokrácia stabilitásáról tanúskodik, valamint arról, hogy a demokratikus váltás nem az agresszív utcai tüntetések révén történik.”
A hangzavarban üdítő színfoltot jelentett Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője, aki – bár kritikával illette a szerinte „archaikus” amerikai választási rendszert – így reagált a történtekre: „Ez az Egyesült Államok belügye.”
A mai időkre jellemző, és rendkívül veszélyes mozzanat volt az események utózöngéjeként a leghatalmasabb közösségimédia-óriások reakciója. Elsőként Mark Zuckerberg jelentette be, hogy mind a Facebook, mind az Instagram letiltotta Donald Trump oldalát, és tette mindezt „meghatározatlan időre, de legalább az elnöki mandátuma végéig”. „Úgy véljük, túl nagy a kockázata annak, hogy az elnök ez alatt az időszak alatt továbbra is használja a szolgáltatásainkat” – írta magyarázatként Zuckerberg a saját Facebook-oldalán. – „Az elmúlt huszonnégy óra megdöbbentő eseményei világosan megmutatják, hogy Donald Trump elnök fennmaradó hivatali idejét arra akarja használni, hogy aláássa a hatalom békés átadását megválasztott utódjának, Joe Bidennek.” Ez ugyan nem nyert bizonyítást, de a nagy sürgés-forgásban ez senkit sem érdekelt.
Csak péntek éjjelig kellett várni arra, hogy a Twitter – amelynek szeptemberben sikerült a magyar kormány hivatalos oldalát, ha átmenetileg is, de felfüggeszteni – szintén eltüntesse Donald Trump magánfiókját, mert szerintük „feltehetőleg üzenetei hatására” törhetett ki a capitoliumi zavargás. Ezt az oldalt pedig a Trump-kampánystáb hivatalos Twitter-fiókja is követte, amit szintén letiltottak.
Ha valaki mindezt túlzásnak érezné, azt biztosan meggyőzi majd Nancy Pelosi, a képviselőház demokrata párti elnöke, aki múlt pénteken azért egyeztetett az amerikai vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnökével, hogy ellenőrizni tudják Donald Trumpot, nehogy az elnök „háborút robbantson ki, vagy nukleáris csapást rendeljen el”. Nukleáris csapást? Kire?
A fősodratú média pedig beindította a propagandakampányt.
– Több diák is azzal jött be ma reggel, hogy anya és apa nézte a tévét, és a csúnya emberek bejutottak a Fehér Házba, csúnya emberek próbáltak bántani másokat Washingtonban. Sokuk aggódott, mert tudják, hogy nem szabad betörni sehová… ez nem normális számukra – ezt Ally Stanton, egy Massachusets állambéli óvónő nyilatkozta a 25 Newsnak azzal kapcsolatban, hogy az állami iskolákban már a zavargások másnapján végtelenül komolyan vették azok lehetséges hatásait a gyermekek lelkére, és többek közt olyan ügyesen kiválasztott szavak jelentését tanították meg nekik, mint a „zendülés” és a „lázadás”.
A tanárok persze nem maradtak magukra, hiszen nagy segítséget jelentett nekik „az a képzés, amelyet a nyáron és ősszel a rasszizmussal kapcsolatos igazságtalanságok ellen szervezett tüntetések nyomán kaptak” – ahogy azt a Poughkeepsie Journalból megtudhattuk. Ugyanebben a cikkben találtak helyet Devin Clowry középiskolai diák szavainak is, aki szerint „a BLM-es tüntetőket könnygázzal támadják meg és gumilövedékekkel lövik a valóban békés (békés? – uramisten!) demonstrációkon, de ha fehér férfiak akarják megrohamozni a Capitolium épületét, akkor nem ütköznek ellenállásba. Számomra ez nem volt semmivel sem kevesebb, mint egy terrortámadás.”
És ha már kettős mérce: a Milwaukee Journal-Sentinel számolt be Jeff Taff ügyéről, akit azért függesztettek fel tanári állásából, mert korábban azt mondta diákjainak, azt tervezi, hogy elmegy a washingtoni tüntetésre. A tanárt az sem mentette, hogy semmiféle bizonyíték nem támasztotta alá, hogy valóban ott lett volna. Amikor az is kiderült, hogy korábban megosztott egy videót, amin Rudy Giuliani, New York városának volt polgármestere és Trump elnök jogi tanácsadója a lehetséges választási csalásokról beszél, egy szülő a fent említett médiumnak kifakadt. „El sem akartam hinni. Ez teljességgel helytelen. [Taff] azért van ott, hogy tanítson. Nem azért, hogy agymosást végezzen, főleg nem olyasmivel kapcsolatban, amire semmi bizonyíték nincs…” Igaz, hogy Taff a diákjainak erről nem beszélt, de beszélhetett volna. És ez már elég.
Eközben a demokratákhoz húzó liberális CNN egyik hírműsorában durván megtámadták Tucker Carlsont, akinek műsora a Fox News nevű tévécsatornán immár tizennyolc éve a legnézettebbek közé tartozik az egész Egyesült Államokban. Az volt a bűne, hogy igyekezett árnyaltan beszélni a valóságról, és rokonszenvezik Trump elnökkel. A CNN műsorvezetője ezért a napokban az alábbi jelzőkkel illette: „Ő a betegség része, propagandista, hazug és parazita.” Mintha a korai szovjet sajtó éledt volna fel.
Időközben az FBI letartóztatta Derrick Evanst, Nyugat-Virginia állami törvényhozásának republikánus képviselőjét és Glen Casadát, Tennessee állam képviselőházának korábbi republikánus frakcióvezetőjét, miután felismerték őket az épületbe betörők között. Utóbbi lakásán házkutatást is tartottak. Donald Trump elnököt pedig terrorcselekményre való felbujtással vádolják, amiért akár börtönre is ítélhetik. Hogy simán menjenek a dolgok, a nagy techóriások minden olyan szereplőt és minden olyan oldalt elnémítanak, amelyek esetleg más véleményt fogalmazhatnának meg.