Fotó: shutterstock.com/Alexandros Michailidis (archív)
Hirdetés

Ursula von der Leyen tudatta, az oltási könyv szerepét betöltő új uniós immunitásigazolás a beoltottságot fogja igazolni, teszteredményeket tartalmaz azok esetében, akik még nem kaphattak oltást, illetve információt fog tartalmazni arról, ha valaki már átesett a koronavírus-fertőzésen.

„Az immunitásigazolásnak meg kell könnyítenie az európaiak életét” – fogalmazott.

A bizottsági elnök hangsúlyozta azt is, hogy az igazolással teljes mértékben tiszteletben fogja tartani az adatvédelmet és a magánszférát.

A digitális oltási igazolás bevezetésével az Európai Bizottságnak az a célja, hogy fokozatosan lehetővé tegye az európaiak számára, hogy biztonságosan utazhassanak az Európai Unióban, vagy az unió határain kívülre akár munka, akár turizmus céljából – tette hozzá von der Leyen.

Korábban írtuk

A bizottság elnöke, aki a múlt héten videokonferencia keretében tartott informális EU-csúcs után jelentette be a javaslatot, az igazolvánnyal kapcsolatban elmondta, hogy legalább három hónapra van szükség egy közös európai rendszer technikai kifejlesztéséhez. Elmondta, a tagállami vezetők megállapodásra jutottak a legszükségesebb személyes adatok megosztásáról az igazolványok közös elfogadása érdekében. Hozzátette, az Európai Unió és a tagállamok azt szeretnék, ha a vakcinaútlevél nyárra elkészülne, és meg lehetne kezdeni az egészségügyileg biztonságos külföldi utazásokat.

Sophie Wilmes belga külügyminiszter a közösségi oldalra feltöltött üzenetben reagált az Európai Bizottság uniós oltási igazolványra vonatkozó bejelentésére.

A belga miniszter jó ötlenek nevezte egy szabványosított európai rendszer bevezetését, amely – mint mondta – lehetővé tenné, hogy egyetlen digitális tanúsítvány álljon rendelkezésre az oltásokról és tesztekről. Ugyanakkor zavarosnak nevezte az útlevél kifejezést az igazolás célját illetően, és ellenezte, hogy összekapcsolják a szabad utazást a vakcinaútlevél birtoklásával.

Wilmes elvetette, hogy országa csatlakozzon egy ilyen közös európai rendszerhez, véleménye szerint ugyanis alapvető fontosságú a megkülönböztetés-mentesség elvének tiszteletben tartása. Az oltás pedig – mint emlékeztetett – nem kötelező, továbbá még nincs egyetemes hozzáférés sem az oltóanyagokhoz.