Óvatosan, de kinyitottak
Bár a kisebb boltok előtt itt-ott lehetett sort látni, általában elmaradt a nagy roham: nem voltak különösebb fennakadások a létszámkorlátozás miatt a járványügyi korlátozások első lépcsős feloldásának napján. Az emberek szemlátomást kivárnak, idő kell, amíg helyrezökken a kereskedelem.Rövid körutunkon a legkülönfélébb üzletekben érdeklődtünk a forgalomról. Egy Libri könyvesboltban mindössze hét lézengő vásárlót számoltunk össze, de a budai Allee bevásárlóközpont nagy Interspar élelmiszerüzletében is a megszokottnál jóval kevesebben válogattak az áru között. A vonatkozó kormányrendeletnek megfelelően itt is akkurátusan kiírták, egyszerre hány vevő tartózkodhat a boltban. Betartását pedig úgy oldották meg, hogy csak bevásárlókosárral lehet belépni, abból pedig épp a létszámkorlát felső határának megfelelő számút lehet használni.
Ugyanitt a közkedvelt ruházati boltokban (New Yorker, H&M, C&A és így tovább) is alig lehetett valakit látni, jellemzően öt-hat ember óvatoskodott be az üzletekbe ottjártunkkor, jóval a megengedett létszám alatt. Egy ékszerbolt eladója is ugyanerről számolt be, hozzátéve, hogy a márciusi zárás előtt sem volt kimagasló forgalom, de a nyitás első napja kifejezetten gyengére sikerült. A Regio játékboltban is lanyha volt az érdeklődés, akárcsak a Farkasréti temető melletti virágüzletekben.
– Nagy érvágás volt a márciusi zárás, mert februárban már egész jól alakult a forgalom. Ám a korlátozások alatt is volt érdeklődés, és bár a kézműves használati és dísztárgyakat szeretik a vevők kézbe fogni, mielőtt megvennék, menekülőutat jelentett az online értékesítés. Persze az eladás meg sem közelítette a normális üzemmódban tapasztaltat – mondja a kézműves ajándék- és dísztárgyakat árusító Bajcsy-Zsilinszky úti OriginArt tulajdonosa.
Patai Kata ugyanakkor hozzáteszi, hogy az üzlethelyiség tulajdonosa nagyon tisztességesen kedvezményt adott a bérleti díjból a rendkívüli helyzetre tekintettel. A kormány által nyújtott járulékkedvezmény is nagy segítség volt, emellett bértámogatásra is pályáztak.
A nyitás első napján viszont meglepően csekély volt az érdeklődés, talán még nem jutott el mindenkihez a hír, hogy megkezdődött a korlátozások óvatos feloldása. De az is lehet, hogy az áprilishoz képest hideg, barátságtalan időjárás is otthon tartotta az embereket, akik közül nagyon sokan otthoni munkavégzésre álltak át.
Kocsis Endre szűcsmester száz százalékban kézműves termékeket készít és árul. A mesterség családi örökség, édesapja és dédapja is szűcs volt. Boltja turisztikai szempontból igen jó helyen, a Váci utcában van.
– A világjárvány előtt jól ment az üzlet, főleg külföldiek vásároltak egyedi termékeket. Most viszont kihalt a Váci utca, mára a tartalékok tartalékait élem föl – mondja a szűcsmester. Megtudjuk: a múlt heti nyitás nem hozott fellendülést. Igaz, most feleannyi járulékot kell fizetnie, mint korábban; ez legalább könnyebbség. De a minőségi alapanyag, miután a hazai bőripar megsemmisült a rendszerváltozás viharában, Svédországból, Olaszországból, Németországból, Spanyolországból érkezik, a korlátozásokat pedig a beszerzés is megsínylette.
– Az én szakmámat a pandémia mellett a főpolgármester is sújtja. Karácsony Gergely ugyanis a mérhetetlen támogatottságú Magyar Szőrmeellenes Liga kezdeményezésére tavaly év végén bejelentette, hogy a fővárosi önkormányzat vásárain tilos lesz állati szőrmét árusítani – teszi hozzá Kocsis Endre.
Vagyis Karácsonyék a családi hagyományt őrző szűcsmestert és még sokakkal együtt másokat ideológiai alapon kirekesztenek például a karácsonyi Vörösmarty téri vásárról, jelentős kárt okozva a szűcsöknek és a termékeiket árusítóknak.
Egy budai fodrászüzlet alkalmazottai viszont arról számoltak be érdeklődésünkre, hogy a nyitás első napja, szerda óta folyamatosan jelentkeznek be telefonon a visszatérő vendégek, szépen telik a határidőnapló a következő hétre. Úgy tűnik, az emberek az ilyen jellegű szolgáltatás újraindulását jobban várták, mint a halaszthatónak gondolt egyéb vásárlások nyélbe ütését.