Csehországnak Babiš miatt semmit sem kell visszafizetnie az uniónak
Csehországnak nem kell semmit visszafizetnie az Európai Uniónak Andrej Babiš kormányfő politikai és gazdasági szerepvállalásának összeférhetetlensége miatt, mert az Európai Bizottság az utóbbi négy évben a Babishoz kötődő Agrofert holding támogatására nem utalt át pénzt a cseheknek – közölte Ujvári Balázs, az Európai Bizottság szóvivője hétfőn Brüsszelben újságírókkal a cseh hírügynökség jelentése szerint.Az Európai Bizottság pénteken hozta nyilvánosságra a költségvetés-ellenőrzési bizottság végleges jelentését csehországi vizsgálatairól, amelyben megállapította, hogy Andrej Babis kormányfő politikai és gazdasági szerepvállalása között továbbra is összeférhetetlenség van.
Babis 2017 februárjában speciális megbízatási alapokba helyezte a tulajdonában lévő Agrofert holdingot, s ezzel eleget tett a cseh összeférhetetlenségi törvénynek. Civil szervezetek azonban azt állítják, hogy Babis kormányfőként változatlanul továbbra is befolyásolja cégei működését, a hozzájuk irányuló állami támogatásokat, és ő a nyereség haszonélvezője. A civilek ezért Brüsszelhez fordultak, hogy vizsgálja ki a helyzetet. A kormányfő következetesen elutasítja a vádakat, szerinte az ő lejáratását célzó politikai kampányról van szó.
Az Agrofert holding ugyan 2017 februárja után is több százmillió koronás támogatásokat igényelt az európai programokból, de ezeket a kéréseket a cseh hatóságok soha nem továbbították Brüsszelbe.
„A cseh hatóságok semmiféle kiadásokat nem mutattak ki azokkal a műveletekkel kapcsolatban, amelyekkel a költségvetés-ellenőrző bizottság foglalkozott. Ezért nincs is szükség semmiféle pénzügyi korrekcióra” – jelentette ki Ujvári Balázs.
Az európai támogatási rendszer úgy működik, hogy a cégek előbb a saját államuktól kérnek és kapnak támogatást, majd az állam ezt a pénzt megigényli Brüsszeltől.
Tomás Zdechovsky cseh kereszténydemokrata EP-képviselő, aki 2019-ben részt vett a brüsszeli költségvetés-ellenőrző bizottság csehországi vizsgálódásaiban, újságíróknak azt mondta, hogy a cseh állam az Agrofert több támogatási kérelmének is eleget tett. Szerinte mintegy hatmillió euró nagyságú összegről van szó, amelyet most vissza kellene követelnie az államnak.
Az Európai Bizottságnak ezenkívül meg kell még vizsgálnia az Európai Néppárt (EPP) beadványát, amelyben az EPP azt követeli, hogy az EU a következő költségvetési időszakban semmiféle támogatást ne szavazzon meg Csehországnak. Babis miniszterelnöksége az EPP szerint ugyanis sérti a jogállamiságot, s ezért ebben az esetben is alkalmazni kellene azt az új elvet, hogy a támogatások kifizetése a jogállamiság elvei betartásának függvénye – mutatott rá Ujvári Balázs.
A hivatalos kimutatások szerint Csehország eddig már a 2014-2020-as költségvetési időszakban az őt megillető támogatások 59 százalékát hívta le. Szerződésileg azonban a 622,8 milliárd koronás összeg 99,3 százalékának a lehívása van biztosítva.