Uniós főtanácsnok: uniós jogba ütközik a lengyel joggyakorlat
Ellentétes az uniós joggal az a lengyel gyakorlat, amely szerint a legfőbb ügyész tisztségét is betöltő igazságügyi miniszter mérlegelése alapján bármikor kirendelhetők és visszahívhatók a magasabb szintű bíróságokhoz kirendelt bírák – ismertette a főtanácsnok álláspontját az Európai Unió Bírósága csütörtökön.Az ügy előzménye hogy a varsói regionális bíróság iránymutatást kért az uniós bíróságtól abban a kérdésben, hogy összeegyeztethetők-e az uniós joggal bizonyos olyan nemzeti jogi rendelkezések, amelyek hatáskört biztosítanak az igazságügyi miniszter egyben a legfőbb ügyész számára arra, hogy határozatlan időre magasabb szintű bíróságokhoz rendeljen ki bírákat, és hogy saját mérlegelése alapján bármikor visszahívja őket.
Michel Bobek főtanácsnok rámutatott, hogy az igazságügyi miniszter és a főügyész szerepkörének összeolvadása, „szentségtelen” szövetséget hoz létre két olyan intézményi szerv között, amelyeknek normális esetben külön kellene működniük.
„Ebben az esetben azonban nem állnak fenn azok a minimális garanciák, amelyek a végrehajtó hatalom és az igazságszolgáltatás közötti elengedhetetlen hatalommegosztás biztosításához szükségesek” – hangsúlyozta a főtanácsnok.
Bobek kiemelte: az uniós jog szempontjából semmi probléma nincs önmagában a bírák kirendelésével, feltéve hogy a kirendelésük ideje alatt e bírák ugyanolyan garanciákat élveznek az elmozdíthatatlanság és a függetlenség tekintetében, mint bármely más bíró az adott bíróságon. „Mindazonáltal a jelen ügyekben egyértelműen nem ez a helyzet” – tette hozzá.
A főtanácsnok indítványa nem köti a bíróságot, ugyanakkor a gyakorlat azt mutatja, hogy döntéshozatalkor az uniós bíróság gyakran azonos álláspontra helyezkedik vele.