„A változást nem lehet megállítani. Minden véget ér, amit ismerünk. Nem afelől kell dönteni, hogyan szálljunk szembe vele, hanem hogy hogyan éljük túl.”
(Mark Lawrence)

Hirdetés
Fotó: shutterstock.com/Dilok Klaisataporn

Mostanában sokat viccelődünk azon, hogy az orosz–ukrán konfliktusnak hazudott amerikai–orosz konfliktus kitörésének napját a CIA rendre máskorra teszi, és lassan már ott tartunk, hogy az oroszok is a Twitteren értesülnek arról, a legújabb információk szerint mikor is kellene támadniuk. Ez a viccelődés azonban nem szívből jövő, inkább csak a rémült ember tanácstalanságának leképeződése. Azé az emberé, aki pontosan tudja, hogy a megállíthatatlan változás velejárói elkerülhetetlenek.   

A háború természete

Azt, hogy a háború rossz, nem kell bizonygatni, hiszen mindenki tudja. Mi több, az összes világvallás a béke szeretetét, valamint embertársaink megbecsülésének fontosságát hangoztatja. S emellett a kollektív tudatba is úgy épült be a harc, mint a szeretet, a békesség ellentéte, amit minden lehetséges eszközzel el kell kerülnünk. 

Csak hát itt van ez a fránya emberi természet, ami mindezekkel ellenkezik. Az ember ugyanis territoriális magatartását tekintve a legagresszívebb élőlények közé tartozik, s ennek az agressziós listának pontosan az élén foglal helyet. Erről szól az egész írott történelmünk, a kezdetektől egészen napjainkig.

Korábban írtuk

Egészen pontosan a Föld országainak egészét tekintve egyetlen nap sem telt el háború nélkül. Kiváltképp, ha ide soroljuk az ókortól napjainkig hosszabb-rövidebb ideig regnáló világbirodalmak területmegtartó tevékenységeit is. Ha pedig a klasszikus hadakozások mellé beemeljük a kiberhadviselést mint a háborúskodás legújabb formáját, ki kell jelentenünk, hogy azok a harcok, amelyektől most a leginkább tartunk, már jó ideje tartanak. Ilyen ugyanis a megváltoztathatatlan, felülírhatatlan emberi természet. A kérdés tehát soha nem az volt, hogy lesz-e a hagyományos értelemben vett háborús konfliktus a közelünkben, hanem hogy hol lesz és mikor fog kitörni?

A béke létének tagadása

A béke ennek értelmében nem más, mint egy olyan fogalom, amire inkább lehetne alkalmazni a fegyverszünet kifejezést, hiszen egész lényege abban rejlik, hogy az országok vagy kontinensek közötti megalapozott vagy megalapozatlan viták gyutacsait minél több ideig tartsák távol attól a szikrától, ami az eszkalációt berobbantja. A béketárgyalások, békeszervezetek vagy egyéb más humanitárius szervezetek munkája is jobbára abban merül ki, hogy a diplomácia eszközeivel egyfajta időhúzást hajtsanak végre, azaz kitolják az összecsapások kezdetének időpontját. 

Az Amerikai Egyesült Államok ebben a tekintetben nem árul zsákbamacskát. Önmagát a világ békeőrének kikiáltó katonai és gazdasági szuperhatalom a NATO egyéb országaival megtámogatva jelenleg egy olyan, ellenfél nélküli hegemón, amelyiknek „demokrácia-exportját” jól ismerik azok, akiktől nem áll távol a legújabb kori történelem ismerete. S ha más utakon máshová eljutva is, de az önmagát birodalomként összetartani igyekvő Oroszország szintén fegyverkezéssel kívánja megőrizni térségében a békét, aminél nagyobb paradoxont el sem lehet képzelni. 

A paradoxon feloldása

Minden paradoxon csak addig paradoxon, amíg elemeit egymásnak ellentmondónak tekintjük. Abban a pillanatban, amikor felülemelkedünk önnön idealizmusunk ködén, s felülről (kívülről) szemléljük a fentebb említett emberi természetet, rá kell jönnünk jó néhány dologra. Példának okáért arra, hogy a két nagy világégés következtében hevenyészetten felvázolt határvonalak, a győztesek arroganciája, a vesztesek sértett dühe, na és a mesterségesen szétszakított vagy éppen összetákolt nációk helyzetének évtizedes megoldatlansága mind-mind azt a feloldást sugallja, hogy a szuperhatalmak és nagyhatalmak nem a béke megőrzésének érdekében, hanem területszerzési célból fegyverkeznek.

Persze ezt az eszmefuttatást egyáltalán nem kell elfogadni, mint ahogy azt sem, hogy az egyénileg, haszonszerzésből vagy felindultságból elkövetett gyilkosság a legsúlyosabb büntetést érdemli, míg a százezres hadseregek által milliós nagyságrendben elkövetett, módszeres és irányított gyilkosságok csupán a háború velejárói, mely háborúk végén majd mindkét oldal hősökként ünnepli saját katonáit. Csakhogy az igazság valahol azoknak a titkosszolgálati aktáknak a mélyén rejlik, amelyekbe egy átlagembernek sosem lehet betekintése. Ezért a közember jobbára paradoxonokkal vagy felesleges moralizálással próbálja feloldani a máskülönben feloldhatatlant.

***

A délszláv háborúk során nekünk, magyaroknak sikerült megőriznünk területi integritásunkat, s legfeljebb ha néhány (nem feltétlenül legális) fegyverüzlet révén keveredtünk bele marginálisan a történésekbe. És bár az akkori vezetés ezt nem hangoztatta, mégis isteni csodával tartották egyenértékűnek, hogy a konfliktust országhatárainkon kívül tudtuk tartani.

Meglátjuk, Ukrajna kapcsán részünk lesz-e egy újabb isteni csodában.