2009. november 1-jén, vasárnap, Mindenszentek napján egy autóbusznyi emlékező magyar járt Délvidéken, hogy négy helyszínen fejet hajtson és elhelyezze az emlékezés koszorúit a bestiális kegyetlenséggel meggyilkolt magyarok emléke előtt.

A szerb partizánok 1944-45 telén, valószínűleg hivatalos helyről jött felhatalmazás alapján, 20-40 ezerre becsült számú magyart, jobbára férfit gyilkoltak meg, de nem kegyelmeztek nőknek, gyermekeknek, csecsemőknek sem. Emléküket csak a hozzátartozók és civil szervezetek által felállított, szegényes, emlékműnek nem is nevezhető keresztek őrzik, amiket az Európai Unióba igyekvő szerbek évente romba döntenek, elpusztítanak.

Az Egyesület a Kárpát-medence Magyarságáért nevű civil egyesület által szervezett úton részt vett az Egyesület elnöke Éhn József, Becsey Zsolt (Fidesz) kisebbségi ügyekkel foglalkozó volt EU parlamenti képviselő, Cseresnyés Magdolna, a délvidéki áldozatok emlékét „családi örökségként” is ápoló szervező, M. Szabó Imre televíziós riporter-szerkesztő, továbbá sok, az atrocitásokkal érintett és nem érintett emlékező. A négy meglátogatott helyszínen: Szabadkán, Újvidéken, Csúrogon és Temerinben, ha nem is a teljes időtartamra, de részesei voltak az ottani megemlékezéseknek, s találkoztak a szerbiai magyarság prominenseivel: Teleki Júlia volt képviselő asszonnyal, Matuska Márton íróval, Ágoston András politikussal és másokkal. A velük folytatott beszélgetéseken szóba kerültek a Szerbia küszöbön álló EU csatlakozása kapcsán esedékessé, sőt sürgőssé váló feladatok is, de elsősorban az áldozatok emlékének méltó ápolásának kérdései.

Ezen, amúgy is a halottakra való emlékezésnek szentelt napra szervezett útért hála és köszönet illeti a szervezőket.