Transzplantált gyermekek találkozója a Szent László Kórházban
December 7-én került megrendezésre a „Csontvelő-transzplantált és veleszületett immunhiányos gyermekek találkozója” a Szent László Kórházban. A Szent László Őssejt Alapítvány által szervezett eseményt Dr. Kriván Gergely, a kórház Gyermekhematológiai és Őssejt-transzplantációs Osztályának osztályvezető főorvosa nyitotta meg, majd Halász Judit énekelt az ország minden tájáról érkezett kicsiknek, a hozzátartozóknak és a kórház dolgozóinak.
Koncertje előtt Halász Judit művésznő meglátogatta a gyermek-transzplantációs osztály kis hőseit is, akikről nagyon kevesen tudják, hogy milyen bátran küzdenek nap, mint nap a túlélésért. A gyermekek beteg vérképző rendszerét ugyanis kemoterápia segítségével elpusztítják, majd egészséges és megfelelő donortól származó transzplantátum segítségével új vérképző rendszert építenek fel. A kezelés alatt álló gyermekeknél komoly immunhiányos állapot keletkezik, ezért az életveszélyes fertőzések megelőzése végett elkülönítve, steril körülmények között ápolják őket, így Halász Judit is csak a szobák üvegajtaján túl üzenhetett az apróságoknak. A kicsiknek óriási öröm volt találkozni a gyermeki lélek egyik legnagyobb ismerőjével, aki rengeteg kitartást kívánt nekik a „hosszú útra”. A betegek ugyanis van, hogy hosszú hónapokig sem hagyhatják el a szobájukat, ezért a külvilággal való kapcsolattartás létfontosságú a lelki egészségük szempontjából.
Jelenleg a Szent László Kórház a hazai őssejt transzplantáció legnagyobb központja, amelyben évente több mint 200 átültetés történik. Az elmúlt 18 évben a betegszám folyamatosan növekszik, az osztályon jelenleg 9 transzplantációs ágyon összesen már több mint 300 átültetést végeztek gyermekeknél. Az osztály munkáját aferezis részleg, csontvelő-fagyasztó és őssejt manipuláló laboratórium segíti. A Szent László Kórház Gyermekhematológiai- és Őssejt-transzplantációs Osztálya tagja az Európai Csontvelő-átültetési Társaságnak, számos összehangolt kutatási programban vesz részt. Az osztály dolgozói mindent elkövetnek, hogy ezek a csöppségek a lehető legjobb körülmények között vészeljék át a gyógyulással járó bezártságot, de a technikai fejlesztésekhez, és a szakmai továbbképzésekhez azonban megfelelő anyagi háttér kell, ehhez pedig folyamatos támogatásra van szükségük. A kezelés nagyon műszerigényes és költséges, ezért a Szent László Kórház orvosai 1997-ben alapítványt hoztak létre a transzplantációs osztály műszerezettségének fejlesztése érdekében, a betegek életminőségének javítása érdekében, Szent László Őssejt Alapítvány néven.
Az alapítvány számos olyan eszközhöz juttatta az osztályt, amelyek nagyban hozzájárultak ahhoz, hogy a dolgozók magas színvonalon végezhessék mindennapos, gyógyító-életmentő tevékenységüket. A munkát azonban nemcsak műszerekkel segítik, hanem programokkal, művészeti és élményterápiás foglalkozásokkal is, amelyek a gyermekek rehabilitációját és a visszailleszkedését segítik. Az osztály a veleszületett (primer) immunhiányos betegek gondozásának egyik legnagyobb hazai központja. Több száz, különböző immundefektusban szenvedő gyermeket kezelnek, részben transzplantációval, részben rendszeres immunglobulin pótlással. E betegek a rosszul működő immunrendszer miatt fokozottan fogékonyak a súlyos, akár életveszélyes fertőzések kialakulására, ezért életük jelentős részét kénytelenek kórházban tölteni.
Az őssejt átültetés
Az őssejt átültetés több mint 40 éve alkalmazott gyógyító eljárás egyes rosszindulatú daganatos betegségek, veleszületett és szerzett csontvelő-elégtelenségek, öröklött immunhiányos állapotok és egyes anyagcsere-betegségek kezelésében. Allogén átültetés alkalmával a beteg (recipiens) egy másik személytől (donor) kapja az őssejteket; autológ átültetés során a beteg a gyógyulását célzó kemoterápia után saját, korábban levett (tisztított és lefagyasztott) őssejtjeit kapja vissza. A vérképző őssejtek alapvetően három forrásból származhatnak: a csontvelőből, a keringő vérből és a köldökzsinórból.