Nagyszabású Kutató - Mentő Konferenciát rendeztek Szentendrén a Vizes Nyolcasban
Idén második alkalommal került megrendezésre PMA Pest Megyei Kutató-Mentő Szolgálata által meghirdetett civil mentőszervezeteknek létrehozott képzési program, melynek helyszínéül ezúttal a szentendrei szabadidő- és sportkomplexumot, a Vizes Nyolcast választották.
A Civil Mentőszervezetek Szakmai Fórumának első állomása január 9-én, Solymáron fogadta az érdeklődőket. Az akkori rendezvényen 37 mentőszervezet, több mint 150 fővel képviseltette magát. A konferencia sikerére és a nagy érdeklődésre való tekintettel a kezdeményezés továbbfolytatódott. Április 17-én, Szentendrén került megrendezése az idei második szakmai fórum. Az eseményen a szakmai előadásokon és továbbképzéseken túl a szervezők mentési bemutatókkal színesítették a programot. A Vizes Nyolcas uszoda és rendezvényközpont adottságainak köszönhetően a sajtó és szakmai bemutatók mellett mentőkutyás akciót és búvárbemutatót is láthattak az odalátogatók.
„A kezdeményezés célja, hogy aktuális témákat feldolgozva bemutathassuk a legkorszerűbb technikákat, valamint naprakész tudást adjunk át a szakma képviselőinek. A rendezvényen elsősorban a meghívott külföldi előadók és a feladatok gyakorlati végrehajtására került a középpontba, de az első konferenciához hasonlóan hazai kiválóságok tartottak szakmai előadást, köztük Dobson Tibor, tűzoltó ezredes, Berek Sándor, nyugdíjazott rendőr főhadnagy és Novák András, haditudósító is – tudtuk meg Balázs Lászlótól, a Pest Megyei Kutató-Mentő Szolgálat elnökétől.
A második konferencia apropóját a nemrégiben a Haiti térségét megrázó, és az egész világot lesújtó természeti katasztrófa hívta életre, melynek következtében több mint 200 000 ember vesztette életét. A nagy erejű földrengés után a mentési munkálatokban a világ minden tájáról közel 1500 speciális mentő 115 mentőkutyával vett részt. Április 17-én az előadók között szerepeltek azok a külföldi szakemberek, akik az elsők között érkeztek és kezdték meg a kutatást és a mentést a katasztrófa által legjobban sújtott területeken.
A konferencia gyakorlati részét, a helyes viselkedést és a szakszerű segítségnyújtást hazai, valamint a külföldi szakemberek útmutatása alapján a szentendrei létesítmény területén belül berendezett mentési szituációkban sajátíthatták el a résztvevők. „Nem célunk, hogy a résztvevők által már oly sokat alkalmazott technikákat elevenítsük fel, ezért inkább olyan területekre összpontosítunk, melyek mindeddig nem kerültek előtérbe” – tette hozzá Balázs László. A résztvevők a konkrét mentési szituációkban megismerkedhettek a mentőkutyák alkalmazhatóságával, a média megfelelő tájékoztatásával, a hírek „értékével”, a káreseteknél a helyszínen tartózkodó hozzátartozókkal történő információcsere lehetséges módjaival, praktikus tanácsokkal, a baleseti és egyéb, akár katasztrófa helyszíneken történő elsődleges és emelt szintű egészségügyi ellátással, valamint a modern kutató-mentő eszközökkel.
„A szentendrei Vizes Nyolcas Uszoda és Szabadidő Központ ideális helyszíneként szolgált a PMKMSZ szakmai konferenciájának, amelyen a magyarországi civil mentőszervezetek döntő többsége képviseltette magát, hiszen a létesítményen belül egy időben és egy helyszínen bemutatható és megtanítható volt mindaz, amiért létrejött ez a kezdeményezés. Az épület egy napra átalakult és az uszoda térben búvárok és vízimentők, a parkoló házban katasztrófa helyszínek és mentőkutyák vették át a területet, míg az épületben több száz ember sajátíthatta el az alapvető szakmai irányelveket” – mondta el Beck Monika a PMKMSZ sajtókapcsolati vezetője.