Európa (talán) nincs veszve
Szerbia tovább zakatol a magyar úton, és legutóbb egy családalapítást segítő, a csokhoz hasonló otthonteremtési programot indított. A magyar kormányt érő bevándorláspárti támadások ellenére az elmúlt években számos európai ország kacsingat hazánk felé annak érdekében, hogy a demográfiai problémákat határokon belül, a születési arányszám növelésével oldják meg.A szerb kormány legutóbbi rendelete szerint azon anyáknak, akiknek idén született, születik gyermekük, vissza nem térítendő segítséget nyújt az állam lakásvásárlásra és házépítésre. Szerbia kevésbé fejlett településein e költségek 50, a többi vidéken húsz százalékát nyerhetik el a pályázók. Az összeg legfeljebb húszezer euró (7,3 millió forint) lehet.
A rendelet kísértetiesen hasonlít a 2019-ben indított, a családi otthonteremtési kedvezmény mintájára bevezetett falusi csokhoz. Mindez annak fényében, hogy Aleksandar Vučić elnök korábban azt nyilatkozta, hogy a családtámogatások terén a magyar példából merítenek, nem is lehet véletlen. A gyermekvállalást ösztönző intézkedések – így például az elsőszülött után járó anyagi támogatás százezerről (314 ezer forint) háromszázezer dinárra (942 ezer forint) való emelése – prioritást élveznek a szerb családpolitikában, ugyanis az ország újabb kori történetében először 2019-ben csökkent hétmillió alá a lakosság száma, és a koronavírus-járvány hatására azóta még drámaibb mértékben fogyott a népesség.
Ratko Dmitrović családvédelmi és demográfiai miniszter nemrég arra hívta fel a figyelmet, hogy ha a népességfogyás ilyen tempóban folytatódik, akkor 30 év múlva már csak 4,5 millió lakosa lesz Szerbiának.
Ketten az élen
Köztudott, az Európai Unió tagállamai súlyos demográfiai problémákkal küzdenek: a szülőképes korú nők számának fogyatkozásával, a születések visszaesésével, számos ország – különösképp Közép-Európában – még az elvándorlással is. Mivel az EU-nak nincs egységes családpolitikája, a tagállamok saját kulturális hátterükhöz és pénzügyi lehetőségeikhez mérten különböző eszközökkel kezelik a demográfiai kihívásokat.
Magyarország és Lengyelország elsőként ismerte fel, hogy családok nélkül nem lehet országot építeni. Hazánkban tavaly meghaladta GDP-arányosan az öt százalékot a családtámogatásokra fordított összeg, ezzel Európa élére törtünk. Hazánkban a folyamatosan bővülő családtámogatásoknak, mint például a babaváró hitel vagy a csok – amely eddig mintegy 200 ezer családot segített új otthonhoz – köszönhetően tavaly 72 ezer pár kötött házasságot (legutóbb 1986-ban volt ilyen magas házasságkötők száma), a teljes termékenységi arányszám pedig 1,6-ra nőtt a 2010-es 1,25-os értékhez képest.
Magyarország legfőbb szövetségese, Lengyelország is jeleskedik a családtámogatások terén: 2016-ban vezetett be átfogó családtámogatási programot, a Család 500+-t. Eszerint a lengyel családok minden második és harmadik 18 év alatti gyereke után havi ötszáz złotyt (nagyjából 39 ezer forintot) kap az államtól havonta. A Luxembourg Income Study nevű nonprofit kutatóintézet 2020-ban publikált tanulmánya szerint a program két év alatt megfelezte a gyermekszegénység arányát, miközben a jövedelmi egyenlőtlenségeket is csökkentette.
Érdemes megemlíteni a Jó kezdet programot is, amelynek keretében évente egyszer kifizetnek egy háromszáz złoty összegű juttatást minden tanuló gyermek után, huszadik életévük betöltéséig, de emellett számos családi adókedvezmény is igénybe vehető, a 26 év alatti munkavállalókat pedig a jövedelemadó megszüntetésével segítik.
Példakövetők
Tavaly a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára családügyi minisztériumot hozott létre a november végén beiktatott bukaresti kormány. A munka már hónapokkal azelőtt elkezdődött, azonban az ősz elején összedőlt a jobbközép szövetség, és az új, baloldali koalíciós partner, a szociáldemokraták miatt számos korábbi elképzelés nem valósult meg.
A cél az lett volna, hogy a magyar példát követve a munkaviszonyban állók előtérbe helyezésével hiteltámogatással és adókedvezményekkel segítsék a nagycsaládosokat, de terveik között szerepelt a fiatal házasok ösztönzése százezer lejes (20,2 ezer euró) készpénzhitellel is, valamint hogy a gyermekek számától függően az állam átvállalja a kamatot, illetve vissza nem térítendő támogatást nyújtson a sokgyermekes szülőknek egy hétszemélyes gépkocsi megvásárlásához.
Szerbiához hasonlóan a demográfia Romániában is égető kérdéskör, a népességcsökkenés ugyanis óriási: míg harminc éve 23 milliós lélekszámú ország volt, jelenleg a tartósan külföldön dolgozókkal együtt is maximum 19 milliós.
Hasonlóan Magyarország mintájára szeretett volna családpolitikát folytatni Andrej Babiš, ám mielőtt megvalósította volna az elképzeléseit, leváltotta őt októberben a centrista pártszövetség, az Együtt. A volt miniszterelnök tervei között szerepelt az adókedvezmények és a két- és háromgyermekes családok támogatásának növelése, valamint támogatta volna a lakásépítést és az ehhez kapcsolódó lakás- vagy házvásárlási kölcsönök emelését.
A Lidové noviny című cseh lapnak úgy nyilatkozott: Magyarországon három gyermek esetében speciálisan motiválják a szülőket, például támogatást kapnak autóvásárlásra, vagy más előnyöket, ezért Csehország figyelemmel kíséri Magyarország családtámogatási rendszerét.
A tiszavirág-életű osztrák Kurz–Strache-koalíció elképzeléseiben is szerepelt a magyar modell egyes elemeinek átvétele, de az USA-ból, az Egyesült Királyságból, Kanadából, sőt még Japánból is érdeklődtek az orbáni családpolitika iránt. Novák Katalin tavaly év elején fogadta Japán budapesti nagykövetét, aki dicsérte a magyar családtámogatásokat és elmondta, hogy az ázsiai országban is hasonlókat terveznek bevezetni, így például a friss házasok lakhatási támogatásának kitolását 39 éves korukra és a fiatalok családalapítási terheinek csökkentését.
Népszerű téma
Nemrég a megjelent egy cikk a Breitbart nevű amerikai konzervatív portálon, amely arra mutatott rá, hogy több európai jobboldali politikus is kampányol a magyarhoz hasonló családpolitikával. Példaként említette az egyik esélyes konzervatív francia elnökjelöltet, Eric Zemmour esszéistát, aki tízezer eurós (3,5 millió forint) gyermekvállalási támogatást nyújtana a vidéki családoknak. „A vidéki világ újjászületéséhez először a születéseket kell támogatnunk”, mondta ki a jelölt, akit tavaly a magyar miniszterelnök személyesen fogadott a Karmelita kolostorban.
A lap említi a Vox spanyol konzervatív pártot is, amely rendszeresen kampányol a családtámogatások mellett és ezzel együtt az illegális migráció ellen. Santiago Abascal, a párt vezetője egyik február eleji beszédében aláhúzta, hogy spanyolokkal akarják újra benépesíteni Spanyolországot.
– Spanyolország befogadó ország, de azt akarjuk, hogy törvényeinket, kultúránkat és életvitelünket tiszteletben tartsák – jelentette ki a párt vezetője, aki korábban szintén találkozott Orbán Viktorral.
Hogy miért lett népszerű kampánytéma a magyar és lengyel mintára épülő családpolitika, arra a Századvég nemrég közölt, harminc európai országban lefolytatott kutatása ad választ. Eszerint a többség amellett foglal állást még Nyugat-Európában is, hogy inkább a családokat kellene támogatni a migráció helyett. A megkérdezettek 82 százalékának fontos vagy nagyon fontos a „családbarát mentalitás erősítése” az Európai Unióban.