Lengyelország több, mint 2 millió ukrajnai menekültet fogadott be – erősítette meg a kétoldalú tárgyalásokat követő sajtókonferencián Morawiecki. Aláhúzta: a befogadást emberségesen bonyolítják.

Hirdetés

Arra szólította fel az Európai Bizottságot (EB), hogy támogassa a lengyelországi befogadást úgy, ahogyan ezt a múltban Törökország esetében tette. A lengyel kormányfő ezzel az EB 2016-ban létrehozott, 6 milliárd eurós pénzügyi alapjára utalt, amellyel a migrációs válság törökországi kezelését segítették.

Varsó eddig „saját lehetőségei keretében” állja az ukrajnai menekültek befogadásának költségeit – hangsúlyozta Morawiecki, hozzátéve: kormánya „egyre intenzívebb” párbeszédet folytat az EB-vel annak érdekében, hogy ez ügyben Lengyelországra vonatkozóan is érvényesüljön az uniós rendszer.

Múlt héten a lengyel sajtó Johannes Hahn uniós költségvetési és igazgatási biztos európai parlamenti felszólalását idézte, mely szerint „még túl korai” lenne konkrét, a Törökországnak odaítélthez hasonló pénzügyi támogatást előirányozni az ukrajnai menekülteket befogadó uniós tagállamoknak.

Morawiecki a Moszkvával szemben az ukrajnai háború miatt kivetett szankciók fokozása mellett foglalt állást. „Az olyan brutális rendszerrel, mint amilyen a moszkvai fasiszta rezsim, nem lehet tárgyalni, hanem rá kell kényszeríteni, hogy hagyjon fel a háborús brutalitással” – fogalmazott, aláhúzva az egész Európai Unió hatékony fellépésének fontosságát.

Alexander De Croo szükségesnek látta, hogy a jelenlegi uniós szankciócsomagok után újabbakat is foganatosítsanak. Még jobban meg kell nehezíteni Oroszország hozzáférését a pénzügyi piacokhoz – emelte ki a belga kormányfő. Fontosnak nevezte az energetikai átalakítást, a függetlenedést az orosz fosszilis tüzelőanyagoktól.

A belga szövetségi kormányfő hangsúlyozta a háborús bűntettek elkövetéséért felelős személyek felelősségre vonásának szükségességét is.

Korábban írtuk