ENSZ: több mint nyolcmillió belső menekült van Ukrajnában
Több, mint nyolcmillió belső menekült torlódott fel Ukrajnában május 3-áig az ország elleni orosz támadás február 24-i megindítása óta – közölte az ENSZ Nemzetközi Migrációs Szervezete (IOM) kedden.Az IOM felmérése szerint e nyolcmillió menekült 44 százaléka, azaz több, mint 3,5 millió ukrajnai tervezi, hogy az országát sújtó súlyos humanitárius válság miatt hamarosan új otthont keresve magának elköltözik.
Az ENSZ szakosított szervezetének becslése szerint Ukrajnában már 13 millió 686 ezer ember kényszerült elhagyni lakóhelyét a Vlagyimir Putyin orosz elnök által elrendelt, az orosz szóhasználatban „különleges hadműveletnek” nevezett háború miatt. Eddig nyolcmillió menekült maradt az országban.
Az IOM legutóbbi, április végi felmérésekor még 7,7 millió belső menekült volt Ukrajnában.
„A belső menekültek és az ukrajnai háború által sújtott emberek helyzete óráról órára romlik” – hangsúlyozta a portugál António Vitorino, az IOM főigazgatója, aki aláhúzta, hogy „a belső menekültek és a lakosság szükségleteinek kielégítése nagyon nehéz, amíg tartanak a fegyveres harcok”.
„A most megkérdezett belső menekültek kétharmadának leginkább készpénzre van szüksége, szemben a háború kitörésekor mért 49 százalékkal” – tette hozzá az IOM illetékese.
A belső menekültek több, mint 70 százaléka azt válaszolta, hogy a készpénzt élelmiszerek és gyógyszerek vásárlására fordítja. Ezenkívül még szállásra van nagy szükségük: 27 százalékuk jelezte, hogy állandó lakóhelye megrongálódott vagy megsemmisült.
Minden tizedik válaszadó – függetlenül attól, hogy menekült-e vagy a lakhelyén tudott maradni – azt mondta az IOM munkatársainak, hogy anyagi segítségre lesz szüksége a lakhelye helyreállításához.
Az ENSZ migrációs szervezete azt is közölte: több, mint 2,7 millió ember döntött úgy, hogy végül haza kíván költözni.
Az IOM felmérését kétezer névtelen válaszadó megkérdezésével végezték el, telefonon, április 29-e és május 3-a között.
Az IOM alapelve szerint a globális migráció hasznos mind a migránsoknak, mind a társadalomnak, ezért azt nem megállítani, hanem globális összefogással fenntartani és menedzselni kell.