Elemzők: elsősorban Európa szenvedheti meg az olajembargót
Charles Michel, az Európai Tanács elnöke Twitter-üzenetében úgy értékelte az orosz olajembargót, hogy az orosz „hadigépezetet hatalmas finanszírozási forrástól fosztja meg”. Az EU idén év végéig 90 százalékkal csökkenti az orosz olaj importját, de az olajvezetékeken keresztül érkező nyersanyagra nem vonatkozik a tilalom – olvasható a Hetek honlapján.Szakértők szerint az embargó szakaszos bevezetése előnyös lehet Oroszország számára, hiszen időt nyer ahhoz, hogy az eddig az uniós tagállamok számára értékesített kőolajat más kereskedelmi partnereknek adja el.
Az Európai Unió intézkedései ijesztőnek tűnnek, de nem úgy látjuk, hogy akár most, akár fél év múlva bénító hatása lesz az orosz olajszektorra” – állapították meg az orosz Sinara Befektetési Bank (SIB) elemzői.
Ennek az az oka, hogy 2021 végére az ázsiai országok már több orosz kőolajat importáltak, mint az uniós tagállamok, és hiába csökkent az EU-ban az orosz olajimport napi 3 millió hordóról a felére idén márciusra, a megmaradt 1,5 millió hordó kőolajat Kína és India felvásárolta.
Oroszország 2021-ben összesen 524 millió tonna kőolajat termelt ki, azonban az orosz gazdasági minisztérium előrejelzése szerint idén 17 százalékkal csökkenhet a termelés.
A további részletekről IDE KATTINTVA a Hetek honlapján olvashatnak.