A Leghűségesebb Város emlékezete
Akik a hazára voksoltak – Sopron 1921 címmel dokumentumfilm készült a nyugat-magyarországi népszavazásról és előzményeirők. A Filmever Stúdió által Bárány Krisztián forgatókönyve alapján született, 52 perces alkotás emléket állít mindazoknak, akiknek köszönhetően a trianoni diktátumban elcsatolásra ítélt Sopron és tizennyolc környékbeli település végül mégis Magyarország része maradhatott.A referendum kikényszerítésében oroszlánrésze volt a Héjjas Iván tartalékos főhadnagy által vezetett Rongyos Gárdának, melynek mintegy ötezer önkéntese – világháborút járt katonák, diákok, tisztviselők, földművesek az ország minden pontjáról – diadalmasan űzte ki a Nyugat-Magyarországra bevonulni akaró osztrák fegyveres erőket.
A Nemzeti Filmintézet támogatásával elkészült Akik a hazára voksoltak – Sopron 1921 című dokumentumfilm egy korabeli résztvevő, ifjabb Krug Lajos selmeci-soproni főiskolai hallgató történetén keresztül mutatja be a több mint száz évvel ezelőtti közhangulatot, a hősök fegyveres küzdelmeit, a népszavazás előkészítését és lebonyolítását.
– A dokumentumfilm róluk is szól s nekik állít emléket. Nélkülük nem csak Sopronnal lenne szegényebb Magyarország, de magatartásuk szilárd erkölcsi útmutató is – vallja Maruzs Roland alezredes, hadtörténész.
A dokumentumfilmet – melynek rendezője is Bárány Krisztián, narrátora pedig Reviczky Gábor Kossuth-díjas színművész – június 4-én, a trianoni diktátum 102. évfordulóján, egyben a Nemzeti Összetartozás napján 19.40 perckor sugározza a Duna TV, ugyanabban az időpontban Sopron főterén szabadtéren is vetítik.