Négyszázezer ukrán menekült kaphat munkanélküli segélyt Németországban
Egy német állami hivatal közölte, hogy a következő hetekben valószínűleg több mint 400 ezer újabb ukrán bevándorlónak nyújtanak majd munkanélküli segélyt.A német szövetségi munkaügyi hivatal becslése szerint összesen mintegy 410 ezer, vélhetően Ukrajnából érkező bevándorló kap hamarosan segélyt, és ezen felül várhatóan több százezren lesznek majd jogosultak arra az év végéig. A hivatal a jelentések szerint már több millió migránsnak ad pénzügyi támogatást az úgynevezett „Hartz IV” program keretében.
A Die Welt című lap beszámolója szerint az elkövetkező hetekben több százezer, magát ukrajnai menekültnek valló ember folyamodik majd segélyért, bár az ügynökség állítólag azt is hangsúlyozza, hogy ezek a számok idővel jelentősen változhatnak.
Ezzel együtt a munkaügyi hivatal úgy véli, hogy 2022 végéig valamivel kevesebb mint 800 ezer migránsnak nyújtanak majd segélyt.
„Az év végéig 746 ezer munkaképes ukrán kedvezményezettet várnak a munkaügyi központokban” – áll egy, a válságról szóló, az ügynökség által írt és a Die Welt által megismert dokumentumban.
A kiadványban az is olvasható, hogy amennyiben ez mind rázúdulna a német szociális ellátórendszerre, az több mint 50 százalékkal emelné meg a munkanélküliségi rátát. Decemberben a munkanélküliek mintegy 47 százaléka már „migráns hátterű” volt.
Bár ez az emelkedés jelentősnek tűnik, a Die Welt megjegyzi, hogy Németország már most is milliós nagyságrendben oszt ki részleges segélyt a migránsoknak a „Hartz IV” szociális program keretében.
Tavaly decemberben alig kétmillió migráns részesült ilyen részleges segélyezésben, ami a rendszer összes kedvezményezettjének mintegy 56 százalékát teszi ki, míg az ellátásban részesülők mintegy 60 százaléka vélhetően „migráns hátterű”.
Ráadásul – bár papíron a szociális ellátásokért folyamodó több százezer, újonnan érkezett bevándorló Ukrajnából menekülő személy – más európai jelentések szerint az uniós országokba érkezők legalábbis egy része egyáltalán nem ukrán származású.
Több politikus állítása szerint – amelyet az ország egyik legnagyobb kiadványa is alátámaszt – a Franciaországba érkező ukrajnai háborús menekültek mintegy harmada valójában nem a háború sújtotta államból származik, mások szerint pedig afrikai migránsok használják ki a konfliktust arra, hogy Európába jussanak.
(forrás)