Még a baloldaliak többsége sem bánja, hogy a külföldiknek drágább a benzin
A magyar választók 73 százaléka egyetért azzal, hogy csak a magyar rendszámmal rendelkező autókba lehessen kedvezményes áron üzemanyagot vásárolni – derül ki a Nézőpont Intézet közvélemény-kutatásából. Az intézkedés támogatói abszolút többségben vannak a kormánypárti szavazók (87 százalék) és a baloldali szavazók (53 százalék) körében is. A kormányzati lépés minden társadalmi csoportban erős támogatással bír, ami erős felhatalmazást jelent a Brüsszellel folytatott vitában.Magyarországon a magyar rendszámmal rendelkező autókba kedvezményes, 480 forintos áron vásárolható benzin, szemben a nemzetközi szinten tapasztalt, literenkénti 800-1000 forintos üzemanyagárral. Míg Brüsszel szeretné az ezt garantáló intézkedés eltörlését az uniós szabályokra hivatkozva, a magyar kormány meg kívánja tartani a magyarokat védő rendelkezést. Mivel fontos a rendkívüli válságkezelő intézkedések társadalmi megítélése, a Nézőpont Intézet arra keresett választ, mit gondolnak a választók a kettős benzinárról.
A kutatásból kiderül, hogy a magyar választók közel háromnegyede (73 százalék) támogatja, hogy csak a magyar rendszámmal rendelkező autókba lehessen kedvezményes árú üzemanyagot vásárolni, és mindössze egyötöde (21 százalék) nem ért egyet vele.
A kormánypárti szavazók körében döntő többségben vannak az intézkedés támogatói (87 százalék) az azt inkább elutasítókkal szemben (10 százalék). A baloldali szavazók körében szintén többségben vannak a kormányzati intézkedéssel egyetértők (53 százalék), mint akik nem értenek egyet vele (39 százalék).
A kettős benzinár pozitív megítélésében nincs jelentős különbség a fővárosi és a vidéki szavazók véleménye között. Míg a budapestiek 70 százaléka támogatja és 24 százaléka ellenzi, addig a Budapesten kívül élők 73 százaléka ért egyet és mindössze 21 százaléka nem ért egyet az intézkedéssel. A magyar rendszámú autókra vonatkozó kedvezményes benzinár támogatottsága minden társadalmi csoportban erős, ami a kormány számára erős felhatalmazást jelent a Brüsszellel folytatott vitában.