Bosznia az ukrajnai úton?
Megtörténhet-e a Balkánon az, ami Ukrajnában? A feltételek elvileg adottak. A nagyhatalmak jelen vannak, és jelentős az érdekellentét közöttük. Amerika felfegyverezte és kiképezte védenceit, miközben etnikumok szembenállása nehezíti a népek egymás mellett élését. Kérdés, hogy mit szól a helyzet éleződéséhez Európa.Közhely, de a Balkán ma is Európa lőporos hordója. Nagy- és középhatalmi érdekek ütköznek, függetlenséget, saját utat kereső kis nemzetek feszülnek egymásnak, amelyek múltja telis-tele kölcsönös sérelmekkel. Az egyik legveszélyesebb gócpont Bosznia-Hercegovina, ahol három népcsoport, a bosnyákok (muzulmánok), a szerbek és a horvátok élnek kényszerű társbérletben (lásd keretes írásunkat). Ukrajna példája intő jel mindenki számára.
Makacs szerbek
Az együttélés létjogosultságát is leginkább a boszniai szerb politikusok kérdőjelezik meg. A kis létszámú horvát kisebbség önállósodási vágyait az EU-taggá vált anyaország igyekszik hűteni, a szerbek azonban burkoltan és kevésbé burkoltan, de támogatják országhatáron kívül rekedt honfitársaik törekvéseit. A boszniai szerbek a vesztes háború ellenére sem tettek le arról, hogy egy nap megszabaduljanak a bosnyák többségű részektől és egyesüljenek az anyaországgal. Az első lépés ehhez a boszniai Szerb Köztársaság minél szélesebb önállóságának kivívása. Milorad Dodik, az állam elnöke többször fel is vetette, hogy a szerb országrésznek ki kell lépnie a közös hadseregből, igazságszolgáltatási rendszerből és az alkotmánybíróság hatálya alól. Közben persze arról győzködi a bosnyák és a horvát közvéleményt, hogy a szerbek nem kiválni akarnak, mindössze a közös intézményeknek mondanának búcsút. E törekvés azonban szembemegy a daytoni békeegyezménnyel, így a határok – szó szerinti – feszegetése aprólékos munkát igényel a szerb kisebbség részéről. A függetlenség elnyerésének másik akadálya, hogy aligha kaphatja meg a nemzetközi közösség támogatását, ugyanis az annak az elismerése volna, hogy etnikai tisztogatásokkal létre lehet hozni egy homogén nemzetállamot.
A szerbek azonban nem adják fel. A jelképes politizálásban is rendre a függetlenedés irányába mutató gesztusokkal kedveskednek a bosnyák közvéleménynek. Egy 2016-ban rendezett referendum alkalmával arról kérdezték a szerb terület lakóit, egyetértenek-e azzal, hogy a Szerb Köztársaság napját január 9-én ünnepelje a közösség. A szavazók 99,81 százaléka támogatta a kezdeményezést, ez azonban a legkevésbé sem töltötte el örömmel az ország muzulmán és horvát polgárait. A dátum jelentősége ugyanis az, hogy 1992. január 9-én Paléban, a boszniai szerbek nemzetgyűlésén kikiáltották a Bosznia-Hercegovina Szerb Köztársaságot, amelyet Jugoszláviához tartozó, de önálló állammá nyilvánítottak. A nemzetgyűlés határozata azonban szöges ellentétben állt a horvátok és a bosnyákok akaratával, utóbbiak ugyanis Jugoszláviától való elszakadást támogatták. Ezek a különböző irányú mozgások vezettek a százezer ember halálát követelő boszniai polgárháború kirobbanásához is. A horvátok és a bosnyákok ezért érthető okokból zokon vették, hogy a boszniai Szerb Köztársaság a rossz emlékű dátumot jelöli ki nemzeti ünneppé. Ugyanakkor a szerbek is joggal érezhették provokációnak, amikor 2017 februárjában Bakir Izetbegović, a bosnyák államrész elnöke perújrafelvételt kért a hágai Nemzetközi Bíróságon. A hágai testület ugyanis 2007-ben felmentette Szerbiát a boszniai népirtás vádja alól, a bosnyák politikus azonban új vizsgálatot követelt. Nem mellékes, hogy a hármas elnökség szerb és horvát tagja ellenezte az eljárás megindítását. A sebek kölcsönös piszkálása így alaposan próbára teszi a szegény és működésképtelen Bosznia-Hercegovina létét.
Az ország gazdasági állapota pedig nem független attól, hogy sem a horvátok, sem a szerbek nem akarnak részesei maradni a nagyhatalmak által összetákolt államnak. Varga Szilveszter, a Balk.hu főszerkesztője szerint a szerbek jellemzően Szerbiába, Olasz- vagy Németországba vándorolnak ki a jobb megélhetés reményében, a horvátok szintén a saját anyaországuk, illetve Ausztria és Németország irányába indulnak szerencsét próbálni. A bosnyákok Szlovéniába és Olaszországba, Ausztriába és Németországba távoznak nagy számban. Gyakorlatilag mindhárom néptöredék tagjai tömegesen hagyják el az élhetetlen államalakulatot, egy 2015-ös ENSZ-felmérés szerint a lakosság 43 százaléka külföldön dolgozik.
Állandó feszültség
Bosznia gyakorlatilag elnéptelenedik, az etnikai feszültség az egyetlen állandó lakója az országnak. Ez azonban a Balkánon érdekelt nagyhatalmaknak épp így van jól. Varga Szilveszter szerint leginkább az amerikaiaknak fontos, hogy a feszültség folyamatosan fennmaradjon.
– Ha ne adj’ Isten rendeződnének a viszonyok, akkor az amerikai dominanciájú békefenntartó erők jelenlétére többé nem lenne szükség – magyarázza Varga Szilveszter.
Washington azonban nem szeretne távozni a Balkánról. Akkor ugyanis jó eséllyel az oroszok, kínaiak, törökök és közel-keleti országok képviselői tehetnének gazdasági és biztonsági ajánlatot a balkániaknak. A szembenállás tehát garantáltan megmarad. Ez pedig együtt jár azzal, hogy a dolgok szerencsétlen együttállása esetén bármikor kirobbanhat egy polgárháború Bosznia népei között. Bár 2021. november elején Christian Schmitt ENSZ-főképviselő benyújtotta az ENSZ BT-nek a Bosznia-Hercegovina helyzetével kapcsolatos jelentését, amely szerint a balkáni országot jelenleg a legkomolyabb politikai krízis fenyegeti a délszláv háború kirobbanása óta, polgárháború és szétesés. Ez azonban egyelőre csak elméleti lehetőség.
A bosnyák politikai elit mindent megtett annak érdekében, hogy se a horvátok, se a szerbek ne érezzék magukat jól az államszövetségben. Tartaniuk azonban semmitől nem kell, mivel az amerikaiak egyértelműen őket támogatják. Ez abban is megnyilvánul, hogy a horvátok akárhogy is próbálták, nem módosíthatták a választási törvényt, amely hátrányosan érinti közösségüket. A bosnyákok átszavazásával ugyanis bizonyos kantonok közgyűlésében a horvát jelöltek bosnyák szavazatokkal szereznek képviselői helyeket, és így lett háromszor is Željko Komšić a boszniai horvátok elnökségi tagja. A boszniai horvát közösség többsége úgy érzi, hogy megfosztják őket a szabad választás lehetőségétől, ugyanis olyan horvát politikai erők nyernek mandátumot, amelyek nem a horvátok érdekeit képviselik. A bosnyákok rovására azonban nem lehet igazságot szolgáltatni, ugyanis Washington éppen a bosnyákokon keresztül tartja sakkban a teljes Nyugat-Balkánt.
Az ukrán úton
Ahogy mondani szokás, elég egy szikra. Az ukrajnai helyzet is bizonyítja, hogy kifejezett szándékok ellenére is háború robbanhat ki ott, ahol eredetileg senki nem akarta. A bosnyákokat az amerikaiak és az angolok alaposan felfegyverezték, Boszniában fokozódik a nyugati katonai jelenlét, amely sokaknak kiválthatja a nemtetszését. Nemrég Németország és Nagy-Britannia is bejelentkezett a boszniai békefenntartói feladatok ellátására. A németek 2012 óta nem vettek részt az EUFOR missziójában, mióta azonban a zöld–vörös koalíció szerezte meg a hatalmat, Berlin elkezdett aktívabban érdeklődni Bosznia biztonsága iránt, és a német külügyminisztérium honlapja szerint ismét katonákat akarnak küldeni Boszniába. Boris Johnson volt brit miniszterelnök a madridi NATO-csúcson jelezte a boszniai védelmi miniszternek, hogy Nagy-Britannia is küld katonákat és katonai kiképzőket a balkáni országba, szeretnének ugyanis részt venni az EUFOR munkájában. Ukrajnában épp ez történt évekkel korábban: angol kiképzők és hadianyag jelent meg, és már a háború kezdete előtt elkezdték felfegyverezni az országot.
– Ugyanaz történik, mint Ukrajnában. Nem Bosznia ment a NATO-ba, hanem a NATO ment Boszniába – mondja Varga Szilveszter.
A sokéves nyugati jelenlétre az oroszok egy idő után azt mondták, hogy elég. Néhány hónapja azonban még senki nem gondolta volna, hogy Ukrajnában háború robban ki. Az orosz narráció a támadás kapcsán az volt, hogy azért vonultak be Ukrajnába, mert fenyegetve érezték a határaikat. Ez nyilvánvalóan igaz volt. Bosznia esetében azonban Oroszország nem avatkozhat be közvetlenül a szerbek megsegítésére. Ám nem lehetnek kétségeink azt illetően, hogy a feszült helyzetben bármelyik fél megtalálja a módját annak, hogy fegyveres konfliktust robbantson ki Bosznia-Hercegovinában. A balkáni ország ugyanis kifogástalan terepet szolgáltatna egy proxyháború megvívására. Ebben az esetben azonban Európa két pontján is súlyos veszteségekkel járó tűzvész tombol majd.
Varga Szilveszter szerint érdekes fejleményei lehetnek a novemberben esedékes szavazásnak, amelyet az ENSZ Biztonsági Tanácsában tartanak az EUFOR mandátumának a meghosszabbításáról. Legutóbb amikor Milorad Dodik találkozott Vlagyimir Putyinnal, azt kérte az orosz elnöktől, hogy a jelenlegi feltételekkel mellett támogassa a békeerők boszniai jelenlétének meghosszabbítását. Ez a gyakorlatban az angol és német csapatok visszatérését akadályozná meg. A kérdés körül jó eséllyel alakul ki nemzetközi konfliktus, amelyet az oroszok zsarolásra vagy bármilyen előnyszerzésre felhasználhatnak.