Hús nélkül
A vegetáriánus étrendnek több fajtája létezik. A vegák abszolút semmiféle állati eredetű ételt nem fogyasztanak, az ő étkeik gyümölcsökből, zöldségekből, hüvelyesekből, dió- és gabonafélékből, illetve magvakból állnak. A laktovegetáriánusok mindezeken felül még különböző tejtermékeket is magukhoz vesznek, míg az ovo-laktovegetáriánusok ehhez hozzáadják a tojást is. Léteznek aztán a félvegetáriánusok is, akik soha nem esznek vörös húsokat, néha azonban fogyasztanak halat vagy csirkehúst.
A vegetáriánus étrendek mindegyikéről elmondható, hogy a húst is tartalmazó típusokkal szemben jóval kevesebb zsírt, telített zsírsavat és koleszterint tartalmaznak, több azonban bennük a rostanyag, amit a húsevők – elsősorban az emésztés megkönnyítésének érdekében – gyakran méregdrága étrend-kiegészítőkkel, tablettákkal próbálnak pótolni. A Mayo Foundation for Medical Education and Research egy 2004-ben elkészített tanulmányában azt ajánlja, a vegetáriánus étrendet követők minden étkezéskor fogyasszanak hüvelyeseket, magvakat, zöldségeket és gyümölcsöket, emellett mindennap vegyenek magukhoz magvakat, dióféléket, szóját, tejtermékeket és tojásfehérjét, hetente azonban lehetőleg csak egyszer egyenek édességeket és tojássárgáját. Mindemellett fontos a rendszeres testmozgás, a napi minimum hat pohár tiszta víz és az, hogy az alkoholbevitelt minimálisra csökkentsék. A vegák a tehéntej helyett ihatnak szója-, rizs- vagy éppen mandulatejet, sütéshez a vaj helyett használhatnak vizet, zöldséglevet, bort vagy növényi sütőolajat, sütéshez pedig repceolajat. Sajt helyett a legtöbb bioboltban kapható már hazánkban is szójasajt, sütéskor pedig érdemes kipróbálni a különböző – jellemzően burgonyából készült – tojáshelyettesítő porokat.
Természetesen minél inkább leszűkíti valaki az általa elfogyasztott táplálékok körét, annál jobban oda kell figyelni arra, hogy hozzájusson a megfelelő mennyiségű tápanyaghoz. A vegetarianizmus ellenzői többek közt arra hivatkoznak, hogy a tejtermékek elhagyásával lehetetlen fenntartani az emberi szervezet megfelelő kalcium- és B-12-vitamin szintjét, míg a vas- és szénszükséglet kizárólag húsokból fedezhető. Bár tény, hogy az állati eredetű ételek, de legalább a húsok elhagyásával ezen tápanyagok szintje csökkenhet, egy kis odafigyeléssel könnyen pótolhatók.
A proteinre elsősorban a bőrnek, a csontoknak, az izmoknak és a különböző szerveknek van szükségük. Akik fogyasztanak tojást és tejtermékeket, azok megfelelő mennyiségű proteinhez jutnak. A vegák pótolhatják ezt szójával, lencsével vagy éppen magvakkal. A kalciumhiány a csontozat és a fogazat állapotának romlásához vezet. Az alacsony zsírtartalmú tejtermékek vagy éppen a sötétzöld zöldségek – mint például a brokkoli és a leveles vagy fodros kel – remek kalciumforrást jelentenek, de kapható kifejezetten kalciummal dúsított tofu vagy éppen természetes gyümölcslé is, a nagy kalciumtartalommal rendelkező ásványvizekről nem is beszélve. A B-12 vitamin elengedhetetlen a vörösvérsejtképzéshez és a vérszegénység megelőzéséhez és szinte kizárólag állati eredetű táplálékokban található meg, így a vegák megfelelő mennyiségű B-12 vitaminhoz szinte csak étrend-kiegészítőkből (tablettákból, porokból) juthatnak. A hüvelyesek fontos szerepet játszanak mindenféle vegetáriánus étrendben. Jellemzően egyáltalán nem tartalmaznak koleszterint, alacsony a zsírtartalmuk is, bőven található azonban bennük protein, kálium, vas és magnézium, egyes kutatások szerint pedig csökkentik a szív- és érrendszeri betegségek és a rák kialakulásának kockázatát. A bennük található, nagy mennyiségű rostanyag javítja az emésztést és segít a cukorbetegség megelőzésében. Az egyik legkedveltebb hüvelyes a szója. A vegetáriánusok által szinte naponta használt tofu a szója alvasztott, túrósított változata, amelyet a sajt elkészítésekor alkalmazott eljárásokhoz hasonló módon készítenek. Azért különösen kedvelt, mert szivacsos állagának köszönhetően a legkülönfélébb ízeket képes magába szívni, így szinte végtelen számú, különböző étel készíthető belőle, és nem válik unalmassá az étrend. Szójából készítenek még tejet és lisztet is.