Lesz még Moldova Romániáé
Elszállt gázárak, csillagászati infláció. Politikai válság elé néz a nagyromán és nagyorosz birodalmi ambíciók csapdájába került Moldovai Köztársaság. Mi lesz Európa legszegényebb országával? Helyszíni riportunk.Franciás pékségek, kávéházak illata száll, francia sanzonzene szól Chișinău központi parkjaiban, elegáns nők, félelegáns férfiak állnak sorba reggeli croissant-jukért, munkába igyekeznek, és bizony a nők stílusosabban öltöznek, mint Pesten. Amolyan álpárizsi hangulatot próbálnak teremteni, ám a díszlet nagyon is kelet-európai. Kézműves sörözőt és hamburgerezőt is találunk, külsőre dizájnosak, kínálatuk átlagos, viszont a helyi, hagyományosabb ételek kiválóak – a szláv, román, bolgár és török hatás igencsak jó keverék.
Posztszovjet szürreál
Hétköznap is betérnek a járókelők az Úr születése-templomba (melyet a kommunizmusban kiállítótérré fokoztak le). Mára ragyogóan helyreállították, ikonjaiból a görögkeleti, mozdíthatatlan isteni rend árad, ajaknyomok fénylenek a szentképüvegeken, oldalt középkorú pópa miséz éppen, pár hölgy köréje gyűlt, és áhítatosan hallgatja. Ám egy másik, az Úr színeváltozásának szentelt istenháza rejti a város legvalószerűtlenebb freskóját – Dali és William Blake ortodox stíluskeverékének tűnik –, amelyen egy terminátorszemű kapucnis szörnyeteg guggol laptopja előtt, alatta meztelen homoszexuális pár csókolózik a gonoszul vigyorgó, trónoló halál és egyéb fenevadak között. Akár egy metálzenekar albumborítója is lehetne. A templomra vigyázó hölgy elmagyarázza, hogy ezek a rossz cselekedetek, balra pedig az Istennek tetszők, a tiszta élet, amelynek fő témája a hagyományos család.
A főtér környékén sok román szót hallani, de a legtöbb helyen először oroszul köszönnek, az újságárusbódék kínálata is többnyire cirill betűs, könyvesboltokban is több orosz nyelvű könyvet találunk. Ez egy kétnyelvű város, és valószínű, hogy többen beszélnek oroszul, mint a hivatalos statisztikákban állítják (a legutóbbi népszámlálás szerint az orosz ajkúak a város tíz százalékát alkotják).
A főtér és környéke olyan, mintha féregjáratba kerültünk volna: az európaias, impozáns épületek mögötti utcákban olykor még mindig a szovjet nyomor tenyészik, palatetős viskókat látunk, járdátlan utakra tévedünk. Nincsenek átmenetek, a földszintes házak fölé tízemeletes, félkész betonmonstrumok tornyosulnak. Korhadt ablaktáblák előtt lógnak a szárítókötelek – ránézésre JJ energetikai besorolású –, ám a lepusztult négyemeletes panelek előtt is méregdrága kocsik parkolnak. Keleten a kocsi a legvégső státusszimbólum, még azon az áron is, ha düledező garzonban húzza meg magát a tulajdonosa. Rengeteg ukrán rendszámú autó is furikázik a városban, többségük luxuskategóriás. A háború kitörése óta Moldova félmillió menekültet fogadott be, abból kevesebb mint százezren maradtak náluk. Sétánk során szembetűnő, hogy építészeti vagy műemlékvédelmi hatóság legfeljebb papíron létezik, ez lerí a legtöbb épületről, ahogyan az is, hogy sok „kreatíverkély”-tanfolyamot tarthatnak ebben a városban, mert aligha lógnak ki szabályosan az épületekből azok a fülkék.
A cári idők épületei közt lenyűgözőek is akadnak, de nem látszik rá igazán szándék, hogy valamit kezdjenek is velük. Egy neogótikus lakóház tetején piros palatető virít, a homlokzati frízekre légkondit, reklámtáblát szereltek, amúgy „kézművesen”. Szovjet kori szobrokból sincs hiány, és bizony láttuk a szélsőséges, unióhívő román AUR párt helyi irodáját is, meg sok helyen az „egyesülés szebb jövőt jelent” vagy a „moldovaiak, vagyis románok” falfirkát, a helyi Liberális Párt pedig nagy plakáton hirdeti: „Nagy-Románia – Besszarábia egyesülése Romániával”. Aki szereti a szovjet brutalista építészetet, megtalálja a számítását Chișinăuban. A vasbeton elnöki palota hatalmas ablakaival, aranyozott ajtajával egy 80-as évekbeli sci-fi film díszlete is lehetne. 2009-ben, az akkori tüntetések során olyannyira megrongálták, hogy utána teljesen fel kellett újítani (ráadásul török pénzből, az akkori elnök, Igor Dodon Erdoğan török elnökkel közösen adta át a moldovai államiság szimbólumát…). Idén békésebb polgárok sátoroznak a kapui előtt, ám párszor megrohamozták az alacsony kerítést. A régi román mondás szerint ebben az évben is robbanhat a puliszka.
Gáz van
Moldovában ritkán tüntetnek, ezért is számít különösnek, hogy majdnem tízezren utcára vonultak a fővárosban: a nyugatos Maia Sandu elnök asszony lemondását követelik. A moldovaiakat Ilan Șor, az egymilliárd dolláros (404 milliárd forint) banki csalási botrányok ügyében elítélt üzletember, politikus pártja hívta és buszoztatta vidékről a fővárosba. Ennivalót is kapnak, ám dühük valódi. Helyi forrósaink is megerősítik, hogy ez még egy félig-meddig maffiaállam, ahol a pártelitek különféle külföldi hatalmasságoktól kapják az apanázst. Șor személyesen nem jelent meg a tüntetésen, ehelyett egy óriási kivetítőn beszélt népéhez, a brutális energiaárak és az infláció miatt válságba került hétköznapi emberekhez. A helyzet valóban súlyos: az energiaárak szeptemberben 29, egy hónappal korábban pedig 50 százalékkal ugrottak meg, közben a posztszovjet állam inflációja mintegy 34,3 százalékkal rekordmagas értékre nőtt. Moldovában egy átlagos fizetés 100-150 ezer forint körüli, egy orvos nagyjából 400 ezer forintot keres a fővárosban, az árak pedig a mieinkkel vetekednek.
Nem csoda, hogy Gagauziában is voltak „szociális” tüntetések a gázárak és az infláció miatt, a főváros hangulata ennek ellenére nyugodtabbnak tűnik, pláne most, a borfesztivál idején, de a tél beköszöntével felforrhatnak az indulatok. Moldova ugyanis nagymértékben függ az Oroszországból származó energiaimporttól, és a Gazpromtól kapja a teljes gázellátását. Ráadásul nem szerződésben rögzített összeget, hanem hónapról hónapra korrigált árat fizetnek, amely a nemzetközi energiaválság közepette jelentősen megemelkedett. Október elsején lejárt a gázszerződésük, és az oroszok az utolsó pillanatig vártak vele, hogy megerősítsék, a következő hónapban is szállítják a gázt, ám a megállapodottnál kevesebbet: a moldovai kormány szerint a megbeszélt napi nyolcmillió köbnégyzetméter helyett 5,7 milliót. Moldova azért is kiszolgáltatott helyzetben van, mert nincsenek földgáztárolói, ezért a nehéz időkre Romániában és Ukrajnában fognak gázt tárolni.
Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy az ország a villamos energiáját a szakadár Dnyeszter Menti Köztársaság területéről kapja, mivel ott van az egyetlen áramot termelő erőmű. Az átlagember a kormány nyugatos politikája következményének tartja a gázválságot, a nem román anyanyelvűek (de köztük is sokan) oroszpártiak, éppen ezért nem értik, hogy miért nem lehetett kedvezőbb üzletet kötni a Gazprommal. Az oroszok persze politikai nyomást akarnak gyakorolni Moldovára a gázüggyel, akár az is lehet a céljuk, hogy az elégedetlenségbe belebukjon a jelenlegi vezetés, és oroszpárti kormány kerüljön hatalomra. Maia Sandu szíve és politikája nyugatra húz, szankciókat vezettek be Oroszországgal szemben, az elnök az orosz katonák kivonulását követelte a Dnyeszter mentéről, és természetesen nem ismerte el a szakadár köztársaságok népszavazásait. A múlt hónapban volt is csörte a chișinăui kormányzat és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter között, utóbbi azt üzenete, hogy ha a Dnyeszter menti orosz katonákra támadnának, azt Oroszország elleni fellépésnek értékelnék. A helyzetet a moldovai nép rokonszenve bonyolítja. Az IMAS közvélemény-kutatása alapján a moldovaiak 52 százaléka gondolja azt, hogy Oroszország lerohanta Ukrajnát, 33 százalék szerint Putyin „felszabadítja”, illetve „nácitalanítja” a szomszédos országot. Hasonlóképpen, csak 41 százaléka tartja felelősnek Oroszországot a háborúért, 43 százalék viszont a NATO-t, a Nyugatot, illetve Zelenszkij ukrán elnököt hibáztatja. A felmérés szerint az emberek 41 százaléka visszasírja a Szovjetuniót. Míg a moldovaiak 54,4 százaléka a NATO-csatlakozás ellen szavazna, az Európai Uniót kedvezőbben ítélik meg: 55 százalékuk belépne, míg az Eurázsiai Unió csupán 22 százalék körében népszerű. Az EU-csatlakozás az unió akarata esetén könnyen létrejöhetne, és ezzel a forgatókönyvvel egyre többen számolnak.
Big Brother
Moldova nehéz geopolitikai helyzetben van. Bár alkotmánya szerint semleges állam, Maia Sandu nemrég kijelentette, hogy meg kell erősíteniük a hadseregüket, mert veszélybe kerülhet az államiságuk – van is hová fejleszteni az 5-6 ezer aktív állományú, a Global Power Index adatai alapján tíz tankkal rendelkező hadsereget, amely a világon a 94. helyen áll a 142-ből. Ne feledjük, hogy csupán a Dnyeszter Menti Köztársaságnak ugyanakkora hadereje van, mint Moldovának, plusz az 1500-2000 orosz békefenntartó. Moldova sereghajtó a hadi kiadások terén, ezért nyugati „felajánlásokra” számítanak, de Klaus Iohannis román elnök idén kijelentette, hogy ha támadás érné Moldovát, a románok a segítségükre sietnének. A két ország különben is egyre szorosabbra fűzi a kapcsolatait, közös kormányüléseket tartanak, idén tavasszal a román parlament pedig százmillió eurós támogatást szavazott meg a moldovai államnak, „európai integrációját” elősegítendő (ám ennél jóval több pénzt is juttat az országba).
Jó ütemben haladnak az energiabiztonsággal kapcsolatos fő projektjeik is, a román–moldovai Jászvásár–Nyárádtő–Chișinău gázösszekötő vezeték, valamint Moldova integrálása az EU villamosenergia-piacába a román elektromos hálózathoz való összeköttetések révén. Ha Románia kiváltja az orosz energiát, és súlyosbodnak a külpolitikai események, akkor akár szóba kerülhet a két ország egyesülése is, amely Tóth Norbert nemzetközi jogász szerint nem elképzelhetetlen.
– Ez egy kiszolgáltatott, nehéz helyzetben lévő ország. Társadalmára nem jellemzők a komoly tüntetések, azt szokás mondani, hogy a „legszovjetebb” egykori tagköztársaság, ami alatt azt értik, hogy a polgárai a nehéz helyzetekbe is könnyen beletörődnek, hisz lényegében falusias, paraszti társadalomról van szó. Ám az elemzők a következő év elejére várnak egy komolyabb társadalmi, politikai változást, akár kormányváltást – fejtette ki Tóth Norbert.
A szakember szerint orosz támadás esetén elképzelhető, hogy a románok katonai választ adnak, ám ebben a konfliktusban Oroszország jelenleg katonai értelemben nem kezdeményező szerepben van.
– Amikor Moldovában jártam, az volt a benyomásom, valószínű, hogy a NATO-n belül az Amerikai Egyesült Államok hosszú távon támogatja Románia és Moldova egyesülését, de egy komoly katonai konfliktus változtathat a képleten, akár fel is gyorsíthatja a folyamatokat. A románok Amerika legfőbb katonai szövetségesei a térségben, legfontosabb partnereik. Ám az „unió” a két ország társadalmának az akaratán is múlik, és az utóbbi időben a romániai lakosság egy része elbizonytalanodott ebben a kérdésben, a moldovaiak pedig megosztottak. Ráadásul a moldovai alkotmány szerint a gagauzok kiválhatnak a köztársaságból, hogyha megszűnik az állam szuverenitása, ha pedig nem, a román nemzetállam egy területi autonómiával „gazdagodna”. Úgy látom, hogy egy identitászavaros időszakot követően az újabb román ajkú nemzedékek már nem a moldovai, hanem a román identitást választják, és a román anyanyelvű értelmiség egyre inkább a két ország egyesülését óhajtja.
Tóth Norbert szerint a fentebb említett elektromos hálózat is hamarosan elkészül, ezért bármi megtörténhet, hogyha a társadalmi elégedetlenség kulminálódik a tél közepén, és az érdekelt szereplők katonai lépésre szánják el magukat. Egyelőre az látszik, hogy a brüsszeli román lobbi azért küzd, hogy segélycsomagokat szavazzanak meg Moldovának a helyzet enyhítésére; rengeteg uniós pénz érkezik az országba. A nemzetközi jogász szerint kevés olyan EU-n kívüli ország van, amelynek belpolitikájára az EU-nak jelentős befolyása volna, ezek egyike éppen Moldova; például a chișinăui EU-küldöttség fontos politikacsináló erőnek számít. Ám a szakember szerint kérdéses, hogy a válság mélyülésével mennyi ideig tarthatja lélegeztetőgépen az EU a posztszovjet országot, ugyanis az EU-n belül is válságos időszaknak nézünk elébe. Bármit tartogathat a jövő.